233 Eigenlijk werd alleen de band met Ahold losser. Ik had als af scheidscadeau een beeld bij de ingang van het hoofdkantoor laten neerzetten van de Zierikzeese kunstenaar Ad Braat. Het stelt een vrouw voor die met boodschappentassen thuiskomt. Braat had mij het beeld in verkleinde vorm toegestuurd en ik wilde er meteen een levensgrote versie van hebben. Op de sokkel heb ik de tekst laten zetten: “Opdat wij nooit vergeten voor wie wij werken.” Want op zo’n hoofdkantoor, waar nooit een klant komt, denken mensen gauw dat ze belangrijk zijn en dat moet koste wat het kost worden vermeden. Dit was mijn enige boodschap aan het concern. Voor de rest had ik me heilig voorgenomen mijn opvolgers niet voor de voeten te lopen, zoals oom Gerrit voortdurend had gedaan. Ik wees ook een kantoor af dat men mij aanbood. Per i januari 1990 trad ik weliswaar toe tot de raad van commissarissen, maar tijdens de ver gaderingen volgde ik als het ware met mijn vingertoppen tegen elkaar wat er gebeurde. Meer hoefde ik ook niet te doen, want wat Ahold na mij presteerde was zonder meer om groos op te worden, zoals wij in de Zaanstreek zeggen. Op 27 maart 1991 werd Tops Friendly Markets uit Buffalo over genomen: zestig supermarkten, tien convenience stores, tachtig buurtwinkels en drie drugstores, die samen een omzet van 1,2 mil jard dollar hadden. Tops was een mondaine company, die de grootste en wervelendste supermarkt ter wereld had gebaard: Tops International in Amherst, nabij de Canadese grens, waar zestigdui zend artikelen stonden opgesteld alsof ze aan een Broadway-show meededen. De bedenker van Tops International was Armand Cas- tellani, die als boerenjongen van Italië naar Amerika was gekomen en door de Amerikaanse levensstijl was geïnspireerd zonder zijn Europese gevoel voor smaak te verliezen. Bij die Amerikaanse levensstijl hoorde in die jaren een financiering via junk bonds en daar zat de zwakte van Tops. De renteverplichtingen slokten de hele winst op, zodat er steeds nieuwe schulden moesten worden gemaakt. Van der Hoeven zag kans al dit onkruid te wieden, en Ahold kreeg voor 125 miljoen dollar een vierde dochter in Ameri ka, die spoedig verlost was van een juk aan schulden. Ook in Europa, waar wij jarenlang tevergeefs naar expansiemo-

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 251