Het heeft mij altijd verbaasd dat in boeken zelden iemand naar de wc moet. In het boek van mijn leven komt zo’n scène wel voor. De plaats van handeling was bij Paul Fentener van Vlissingen thuis in Neerlangbroek. Paul is een vermakelijke man, zeer beschaafd en onderlegd, en we waren op zijn initiatief aan een serie gesprekken begonnen over een mogelijke flirt tussen Ahold en s h vHij zag wel wat in een bundeling van zijn Makro-groothandels en onze supermarkten, waardoor hij bovendien vrij terloops een beursno tering kon krijgen. Nu leverde zo’n fusie in zichzelf concurrentie op, dus dat was weinig zinvol, maar Paul kan op een aimabele manier land en zand aan elkaar praten en opperde meteen een komst; de aanschaf van de aandelen werd op naam van Credit Suisse gesteld. Enkele dagen later maakten we bekend wat er was gebeurd, waarna Albada Jelgersma ontplofte. Hij schold Vos uit en begon een gerechtelijke procedure, die hij verloor omdat hij Vos, zo oordeelde de rechter, alle vrijheid had gegeven. Wij konden ons belang in Schuitema uitbouwen met nog eens enkele pakketten, zodat we op 72 procent kwamen te zitten. Tijdens het weekend in het advocatenkantoor had Vos gesteld: “Jullie mogen als aandeelhouder niks zeggen.” Ik corrigeerde: “Als aandeelhouder mogen wij natuurlijk alles zeggen, maar we zullen ons niet met de dagelijkse gang van zaken bemoeien.” Dat was een werkbaar idee. We hadden met Simon de Wit gemerkt hoe lastig het is om binnen één concern twee supermarktformules te hante ren, zonder vroeg of laat te bepalen welke het beter deed en die dan te gaan bevoordelen. Als we alles bij het oude lieten, konden de twee ketens zich aan elkaar blijven meten. Het is duidelijk dat dat voor Schuitema de juiste optie is geweest, want met tweehonderd supermarkten halen ze een omzet van bijna vier miljard gulden, goed voor een marktaandeel van tien procent. En die tien procent komt óp het marktaandeel van Albert Heijn van 27 procent. De slotsom is voor Ahold. 223

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 241