National. De winkels in Ohio hadden als slagzin: “First class shop ping for total lower costs”, wat overeenkwam met de aanpak van Albert Heijn. En op sociaal terrein was First National zeer vooruit strevend. Cleveland is in het verleden door Standard Oil van Roc kefeller welvarend geworden, maar in de jaren zestig begon de neergang. Bedrijven trokken weg, er vonden gemene rassenrellen plaats en ‘on top of it all’ vloog de rivier die door de stad loopt in brand, als om aan te geven dat er iets fundamenteels mis zat. Wat deed First National? Het zette midden in het zwarte getto, waar alle winkeliers uit waren gevlucht, een formidabele supermarkt neer om het verval te stoppen. Het brein achter deze gentrification’ was Bogomolny, met wie we zeer ingenomen waren; hij zou onze eerste Amerikaanse commissaris worden. Alleen de gang van zaken in de oostelijke divisie van First National baarde ons zorgen. Sterker nog: naar aanleiding daarvan hebben we weleens gedacht dat we First National voor de kat z’n achterlicht hadden gekocht. In New England heerste na de beurs krach zo’n hardnekkige recessie dat de klanten de winkels van First National begonnen te mijden. Pas toen we daar overgingen op een discount-achtige formule, Edward’s, konden we terrein terugwin nen. Later hebben we de Edward’s helemaal verzelfstandigd, waar mee we twee Amerikaanse dochters voor de prijs van één hadden. In Nederland kregen we een concurrent als partner, of zo men wil: een partner als concurrent. Ik was op Curasao en werd gebeld door Fritz Ahlqvist, die vertelde dat Ide Vos van Schuitema ons te hulp had geroepen. Vos zat te ruziën met Erik Albada Jelgersma van Unigro. Albada Jelgersma had zonder iets te zeggen veertig pro cent, later zelfs 45 procent, van de Schuitema-aandelen vergaard en wilde Vos nu dwingen tot een fusie of een overname. Ik kon me voorstellen dat Vos daar niet aan wilde, want beide heren liepen qua karakter nogal uiteen. Vos was een ruige maar uitstekende kruidenier, wiens enige lol buiten het vak bestond uit lange zee- 221

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 239