diezelfde avond een reconstructie uit van de mislukte overdracht, wat de spanning in het land om te snijden maakte. Van de kant van de ontvoerders bleef het daarentegen stil. Na een week verscheen Hank Heijn op de televisie om te pleiten voor de vrijlating van haar man. De ontvoerders meldden daarop dat Gerrit Jan met Kerstmis thuis kon zijn als wij bereid waren de transactie te af te maken, en we konden dat aangeven met de advertentie: “Annie, van harte gefeliciteerd met je jubileum, Gerard.” Nadat we deze cynische toe speling op ons eigen jubileum hadden geplaatst, kregen we niets meer te horen, niets. Op 20 december stelden we via de media een ultimatum: tot dus ver was de politie op ons verzoek op de achtergrond gebleven, maar als Gerrit Jan niet voor Kerstmis thuis zou zijn werd de hele zaak aan haar overgedragen. Op 28 december hielden politie en justitie, samen met Rob Zwartendijk namens Ahold, een perscon ferentie in het gemeentehuis van Bloemendaal om het publiek in te lichten over wat er tot dusver was voorgevallen. Daarbij werd een beloning van een miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld voor tips die tot de aanhouding van de daders of de opsporing van Ger rit Jan konden leiden. Twaalfduizend tips kwamen binnen, de poli tie had zestig rechercheurs nodig om ze allemaal na te trekken. Een bijkomstigheid van deze speuractiviteit was dat de onderwereld nagenoeg plat werd gelegd, zodat ook vandaaruit de drang om tot een oplossing te komen groot was. Maar allemaal zonder resultaat. Minister Frits Korthals Aites was de eerste die openlijk uitsprak dat Gerrit Jan waarschijnlijk was overleden. Hij condoleerde ons als familie al direct na de persconferentie. Achteraf hoorden we dat de meeste politiemensen van hetzelfde uitgingen nog voordat de dropping plaatsvond. Wij namen onszelf klaarblijkelijk in bescher ming. We wilden niet aan het ergste denken, omdat we op dat moment helemaal machteloos zouden zijn geworden. In plaats daarvan genoten we van het feit dat ons leven sinds het verstrijken 213

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 231