Al ver voor de Heineken-zaak had Ahold contact gelegd met Con trol Risk uit Londen. Voor een instructiefilm heb ik de rol van slachtoffer gespeeld, waarbij ik een beroep moest doen op een cri sisteam van Ahold om toe te geven aan de eisen van de ontvoer ders; ik deed dat overtuigend, zoals men mij vertelde. Ook bij mij thuis was alles beveiligd. Niemand kon De Wiltzangk in of uit, zon der te worden opgemerkt. Ik was beslist geen hobbyist in security, maar ik vond dat ik tegenover het bedrijf en tegenover mijn fami lie alles moest doen om me in te dekken. Zo niet Gerrit Jan. Hij weigerde voor zichzelf de meest elementaire maatregelen te tref fen. Ik had hem gezegd dat hij een tuinhek en garagedeuren met wellicht was mijn broer overspannen geraakt en had hij de benen genomen. Ikzelf hield direct rekening met een ontvoering, en dat was juist met betrekking tot Gerrit Jan navrant. Als familie waren we al in 1972 met een ontvoering geconfron teerd. Mijn zoon Ab, zeventien jaar oud, was op 8 december van dat jaar op de oprit van ’t Reygerbosch gestopt voor iemand die om hulp riep. Ab had zijn bromfiets nog niet weggezet of hij keek recht in een mes, waarna hij verderop in het bos werd gekneveld en repen plakband over zijn mond en ogen kreeg. Toen de man even weg was, wist Ab zich los te wurmen en naar ons huis te vluchten, en sindsdien hebben we nooit meer iets van de man vernomen. Een wonderlijke zaak, die ons wel alert maakte. Als weinig anderen waren wij geïnteresseerd in de technische aspecten van de grote ontvoeringszaken die later in Nederland en daarbuiten plaatsvon den. Bij de ontvoerders van Freddie Heineken bleek ik zelf ook op de lijst gestaan te hebben, samen met Wisse Dekker, Anton Drees- mann en Piet van Doorne van d a f Gelukkig was ik daarvan afge voerd, omdat ze bang waren in de onderhandelingen met kruide niers het onderspit te delven. Dit is zowat de enige keer geweest dat ik geprofiteerd heb van het negatieve imago dat ons vak soms heeft. 207

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 225