199 zestig tot zeventig procent en kan het zich daardoor permitteren hoog in de markt te gaan zitten, wat ruimte laat voor ons), voor kruidenthee en voor broodbeleg als pindakaas, waarop veel klan ten gesteld zijn. Bij de vleeswarenfabriek Meester was het de zuur- stofarme verpakking die voor behoud pleitte. Daarnaast doen we nog wat aan dieetvleeswaren. Maar onlangs is de broodfabriek Albro van de hand gedaan, terwijl die fabriek twee jaar daarvoor een internationaal patent had gekregen op een uniek procédé voor het afbakken van gerezen deeg: Bakgemak. En dan toch.Jammer, maar noodzakelijk. Tegenover de sanering stonden nieuwe activiteiten. We waren al een tijdje bezig met leveranties aan grootverbruikers als ziekenhui zen, hotels en vakantieoorden. Dat is een lastige markt, in de zin dat je de klant heel veel service moet geven maar minder marge krijgt. Is in een winkel de klant koning, bij grootverbruik is de klant keizer. Niettemin vonden we dat we de buitenshuismarkt verder moesten exploreren, omdat er steeds meer geld in omging, inmid dels al zo’n tien miljard. En dat geld belandde niet in de kassa’s van onze winkels. Bovendien dachten we dat het mogelijk zou zijn om in korte tijd een flink part van die markt in te pikken, omdat de meeste bedrijven die zich met grootverbruik bezighielden, on danks hun werkterrein, vrij klein waren gebleven. In 1985 kochten we Kok-Ede, dat een omzet had van 350 miljoen gulden. Hiermee werden we meteen marktleider. Vervolgens zijn we links en rechts bedrijfjes gaan opkopen, in totaal zo’n vijftien stuks, maar de helft daarvan moesten we weer snel van de hand doen: conglomeraten leveren meer problemen op dan ze oplossen. Momenteel is Groot verbruik Ahold een goed draaiend onderdeel van het concern, al blijft het moeilijk om in deze sector een aardige return on invest ments te verwezenlijken. In de sfeer van speciaalzaken deden de Etos-drogisterijen het aardig, zeker toen de formule werd opgetuigd van discount tot

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 217