197 toe langs ettelijke winkels die hen ook wilden helpen. Wij waren bovendien niet echt ingesteld op non-food. Weliswaar hadden we voor veel geld deskundigen geronseld, maar alleen al ons winkelin- formatiesysteem was gebaseerd op wat er langs de kassa ging, niet op wat er in de winkels achterbleef. Wij waren met andere woorden pushers, in plaats van pullers. Gerrit Jan verwoordde ons onbegrip voor non-food zo: “Als een blik appelmoes niet verkoopt dan ver laag je de prijs en zet je het voor in de winkel: je raakt het altijd kwijt. Maar als een bepaalde trui uit de mode is dan kun je doen wat je wilt, je komt er nooit meer vanaf.” Vanwege dat risico moet je bij non-food dus met hogere marges werken en dat was niet onze stijl. Nadat we het een aantal jaren hadden aangezien, hebben we Fred Lachotzki op Miro gezet, die eerst onze slijterijen en restau rants had gedaan. Lachotzki was een kleurrijke man, al pasten die kleuren niet altijd bij elkaar. Hij kon veel tamtam maken. Hij maakte gebruik van het oude idee om marge in te leveren teneinde extra omzet te halen. Inderdaad werd Miro de goedkoopste winkel in het land, zij het dat Lachotzki daarvoor honderden merkartike len moest weglaten, wat ons voor de klant minder aantrekkelijk maakte. Daarna kwam Lachotzki met de roemruchte ‘witte mer ken’, die hij van Carrefour had overgenomen. Dat had dagelijks een stormloop tot gevolg, al verbeterden de resultaten er nauwelijks door. Lachotzki stapte op zonder zijn karwei af te maken en zijn opvolger Chris van den Broek kon niets anders doen dan Miro ten grave dragen. Hij haalde Blokker en c a erbij om zich te ontfer men over de non-food en bracht de supermarkten over naar Albert Heijn. Alleen de Miro in het Limburgse Beek zou haar naam be houden, omdat die vrij populair was geworden. Dat is het enige overblijfsel van wat als de grootste flop (totaalverlies: bijna 120 miljoen gulden) in de geschiedenis van Ahold moet worden be schouwd. Met de a c -Restaurants zouden we eveneens de band verbreken, nadat we daar tot het laatst toe driftig mee bezig zijn geweest. We hebben als eerste het buffetsysteem, waarbij koks hun werk zicht baar verrichten, toegepast. We hebben het vacuüm koken van de

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 215