189 appelmoes is, terwijl Gouda-kaas daarentegen best uit Frankrijk kan komen. Al deze ongelukjes liggen echter niet aan Brussel, maar zijn het gevolg van trage reacties in de landen die ze aangingen - daar zit de bureaucratie. De mooiste herinneringen in internationaal verband bewaar ik aan het werk ten behoeve van de automatisering, scanning voorop. Eind jaren zestig was er een bijeenkomst van het f m i in hotel Bur gerstock bij Luzern, waar een inleiding werd gehouden over iets wat het Bartell Institute uit Boston had ontwikkeld. Het ging om een streepjescode op artikelen die met behulp van een laserstraal op een elektronische kassa kon worden ontcijferd. Ik wist meteen: dit is het. Met zo’n systeem zou het werk van de caissières minder zwaar worden en zouden ze ook geen foute aanslagen meer kun nen maken, een begrijpelijke maar irritante plaag. Bovendien kreeg je als kruidenier van minuut tot minuut een overzicht van wat er door je zaak ging, zodat je je planning beter kon afstellen. Ook zou je het systeem kunnen gebruiken als basis voor je bestel lingen, wat toen nog niet eens aan de orde was. Het systeem had zelfs voor de klanten voordelen, want de oude kassa’s produceer den slechts beschamende telstrookjes, terwijl je met een elektroni sche kassa volwaardige rekeningen met de artikelen en hun prijs kon laten afdrukken. Tijdens de inleiding in hotel Burgerstock keek ik naar Art Niel sen van het gelijknamige omzetcalculeringsbureau en dacht: ‘Jij zal wel schrikken.’ Maar Nielsen zat er onbewogen bij, alsof het zijn tijd wel zou duren. Dat gold voor de meeste mensen. Niettemin kwam de ontwikkeling van de streepjescode snel op gang. Voor zo’n code moesten handel en industrie samenwerken en in Ameri ka was men daarmee het eerst klaar. Men had elk artikel een soort telefoonnummer van twaalf getallen gegeven, in de vorm van zwarte en witte balkjes die varieerden in dikte en onderlinge afstand. Het bezwaar van die code was dat hij te weinig capaciteit had om mondiaal te kunnen worden gebruikt. Daarom ontwier-

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 207