188 ik voorzitter werd. Ik dankte die benoeming aan het feit dat ik me altijd voor de Europese eenwording heb verklaard. Ik behoor tot de generatie die het magnifiek vindt dat je aan de grenzen van Frank rijk of Italië door douaniers wordt gemaand door te rijden, in plaats dat je je kofferbak moet openen, wat ik in mijn jeugd dik wijls heb meegemaakt. Ik deel ook niet de vrees van menigeen voor de Europese grauwsluier. In Amerika heb je na driehonderd jaar nog verschillen tussen Noord en Zuid, en stel dat wij ooit onze Nederlandse eigenheid door de eenwording kwijtraken, moet dan niet de conclusie zijn dat die eigenheid niks bijzonders was? Als voorzitter van de Europese Raad voor de Detailhandel stuit te ik meteen op die nationale verschillen. Ik begon in 1983, met als secretaris de Schotse Frances Moore, en wij moesten vanuit een piepklein kamertje, de telex in een badhokje ernaast, stem gaan geven aan alle Europese collega’s. Maar zo modern als de detail handel in Noord-Europa is, zo ouderwets is hij in Zuid-Europa. We konden nog heel wat missiewerk verrichten. Onze Griekse collega’s nodigden ons op een dag wanhopig uit om een jaarvergadering in Athene te beleggen, omdat zij door hun socialistische minister voortdurend als uitzuigers werden bestempeld. De minister durf de zelfs op onze jaarvergadering de handschoen op te nemen. In zijn openingstoespraak zei hij dat de god van de handel, Mercuri- us, niet voor niets tevens de god van de dieven was. Wij zaten dit via de koptelefoons aandachtig te beluisteren en hoefden nauwelijks te reageren: de minister werd kort daarop afgezet. Al met al hadden wij als bedrijfstak op Europees niveau eerder een entree dan op het niveau van de afzonderlijke landen. Ik hoef de maar een nummer te draaien of ik had Delors aan de telefoon. Ook dat viel me reuze mee van Europa. Er wordt vaak afgegeven op de Brusselse bureaucratie en er lopen daar inderdaad veel ambte naren rond, maar de meesten van hen zijn vertalers; de bestuurlij ke lijnen zijn betrekkelijk kort. Ik durf de zaak zelfs om te draaien. In de Europese harmonisatie van het levensmiddelenrecht zijn rare dingen gebeurd: Jiet Nederlandse half-om-halfgehakt is om zeep geholpen, de bananen zijn tegenwoordig minder krom en Belgische jenever is geen jenever, netzomin als Duitse appelmoes

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 206