179 Zaanse Schans, eerst als gewoon lid en in het begin van de jaren negentig als voorzitter. Ik beleef schik aan dingen van vroeger. Maar tegelijkertijd ben ik een voorstander van verandering. Stil stand is niet des mensen. Het zit in ons om voor een betere toe komst te vechten, wat ons onderscheidt van de dieren, die louter voor het ogenblik bezig zijn (ik heb ooit gelezen dat een dier al voor negentig procent gelukkig is als zijn kostje is gekocht). Ik denk ook dat het kapitalisme bij de mensheid hoort, en het feit dat het communistische experiment zo radicaal is mislukt - niets, helemaal niets, hebben ze fraaier of leuker gedaan dan wij - sterkt mij daarin. In het Shangri-La Hotel in Singapore vond ik een keer in een nachtkastje een boek dat Paradise Lost heette. Ik heb er ge fascineerd in zitten lezen. Het ging over een verborgen vallei in Azië, waar de mensen alles hadden wat ze nodig hadden; ze hoef den hun handen maar te strekken om te kunnen eten en iedereen was lief en aardig tegen elkaar. En toch wilden de mensen er weg, de wijde wereld in, op zoek naar het onbekende. Geef toe dat we een hoop hebben bereikt sinds we het paradijs hebben verlaten. Vroeger was alles beter? Vroeger was vrijwel niets beter. Ik heb nog met een auto gereden toen er in Nederland niet één stoplicht stond, maar vanwege de vele pontjes en slechte, boch tige wegen die er waren, kon je nergens vaart maken. Hoeveel files er tegenwoordig ook zijn, een rit van Zaandam naar Groningen of Maastricht gaat minstens een halve dag sneller dan in mijn begin jaren als automobilist. De vooruitgang moeten we daarom niet willen stoppen, ook al brengt die nieuwe problemen met zich mee, die weer om nieuwe oplossingen vragen (met wéér nieuwe proble men). Onze maatschappij wordt steeds ingewikkelder, daar helpt geen moedertje lief aan. De geschiedenis leert dat we met die toe nemende ingewikkeldheid kunnen leven, ja, dat daarin juist uitda gingen zitten waarnaar wij mensen klaarblijkelijk op zoek zijn.

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 197