i l 178 Ik ben, geloof ik, behoorlijk nostalgisch. Ik ben nog steeds direc teur - mooie titel voor een lidmaatschap - van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, die veel historisch onderzoek subsidieert en ik heb me intensief bemoeid met de vereniging De met wat snacks of boterhammen, maar daarnaast genieten ze van goedverzorgde dineetjes. Eén enkel iemand kan zowel een fijn proever als een vreetbeer zijn en een dieethouder bovendien. Het hoge welvaartspeil speelt hierbij natuurlijk een bepalende rol. Voor mijn grootvader gold: “Arm en rijk kunnen bij mij hun inkopen doen.” Dat was een revolutionaire slogan, want de maat schappij kende toen twee klassen: zij die meer eten dan honger hadden en zij die meer honger dan eten hadden (aldus een Franse schrijver, wiens naam mij is ontschoten). Die klassen kwamen ook nooit in een en dezelfde winkel. Vandaag de dag zijn begrippen als ‘arm en rijk’ van veel minder belang. Natuurlijk bestaat er nog sno bisme rond levensmiddelen. Zo schijnen mensen wel te zeggen: “Ik ga naar Albert Heijn,” maar als het om een andere keten gaat zeg gen ze liever: “Ik ga naar de supermarkt.” En in de winkels komen wij op de gekste plekken grote biefstukken tegen, die daar zijn neergelegd door vrouwen die zich bij de slager tegenover wachten de vriendinnen niet wilden laten kennen. Maar toch zijn levens middelen over het algemeen zo goedkoop geworden dat ze niet langer iemands status dienen. De yup gaat rustig op zoek naar de voordeligste merken, terwijl de bijstandsmoeder relatief dure kant-en-klaar-maaltijden op tafel zet. Je ziet zelfs dat mensen bin nen hun gezin hun eigen voorkeuren gaan volgen: wij verkopen al bijna evenveel eenpersoonstoetjes als literpakken gezinspudding. Het gevaar van overvloed ligt daarbij voortdurend op de loer, en ook dat is een recent verschijnsel. ‘Let op vet’ - een kreet die bij onze voorouders nog een verlekkerde uitdrukking op het gezicht teweeg zou hebben gebracht, is voor ons een duidelijke waarschu wing geworden.

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 196