Veel revolutionairder voor ons als bedrijf was een andere zet. We hadden jaren gestreden met de coöperatie, maar we hadden daar van gewonnen omdat de coöperatie voornamelijk op afzet gericht bleef en zich te heilig waande om naar de wensen van de klanten te luisteren. Sinds wij Etos hadden overgenomen, was de ideële angel uit de verhouding met de coöperatie gehaald. Anders lag dat met kleine zelfstandigen, die in vrijwillig filiaalbedrijven of bij inkoop- verenigingen zaten. Hier ging het niet om een ideëel conflict, maar om een zakelijk, en dat werd des te harder gespeeld. De kleine zelf standigen verweten ons dat we hun het brood uit de mond pro beerden te stoten en voor menigeen stond het noemen van Albert Heijn gelijk aan vloeken in de kerk. Nu wil ik niet ontkennen dat wij hun in de steden behoorlijk de dampen aandeden. Dat ging echter volgens de wetten van de concurrentie; de klant moest maar uitmaken wie van ons de beste was. De kleine zelfstandigen hadden anderzijds het voordeel dat zij minder achterland nodig hadden. Wij moesten wegblijven uit plaatsen tot tienduizend inwoners, er niet in, want over een paar maanden doen ze de prijzen toch weer omhoog.’ Ahlqvist is daarop met Donia van Konsumenten- kontakt gaan praten, die stuurs bleef totdat Ahlqvist het seintje kreeg dat zijn vrouw op bevallen stond; dat had Donia zelf ook net meegemaakt. Het grote publiek daarentegen was zonder meer opgetogen. Binnen een jaar steeg de omzet van Albert Heijn van 2,9 miljard naar 3,4 miljard, waarmee we in één klap op een marktaandeel van 14,3 procent zaten en de weggegeven marge van dertig miljoen gul den dubbel en dwars hadden terugverdiend. Vanwege dit effect zouden we alle moderne marketingboekjes halen; men sprak over ons alsof we een eigen Ei van Columbus hadden gelegd. Ik kan alleen maar zeggen: de Kleintjes-actie was ingewikkelder dan an dere, maar verschilde in wezen niet van wat Aristide Boucicaut van Au Bon Marché indertijd allemaal heeft bedacht. 170

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 188