zaten en eerbiedwaardige opa’s je boodschappentas naar je auto droegen. Tegelijk was de Amerikaanse supermarkt een oase van rust. Dat kwam niet alleen door de grootte maar ook door de lange openingstijden (een derde van de Amerikaanse supermarkten ging zelfs nooit dicht) èn door de plezierige gewoonte van de klanten om voor een hele week inkopen te doen. Die klanten vormden een aparte aantrekkelijkheid van de Amerikaanse supermarkten. Ze waren veeleisend en kritisch, maar ze besteedden dertig procent meer aan levensmiddelen dan Nederlanders, vanwege hun voor liefde voor grote steaks en diepvriesmaaltijden. Wat mij persoon lijk altijd trof was dat die klanten de borden lazen die de winkelier had neergezet; in Nederland zie je dat zelden. Het was duidelijk dat we niet from scratch in Amerika konden beginnen, zoals we in Spanje hadden geprobeerd. Bureau R.A. Weaver schuimde voor ons de markt af en kwam met achttien overnamekandidaten in de Sun Belt, het gebied bezuiden de lijn Virginia-California, dat lage lonen kende maar daardoor in zwang begon te raken bij investeerders uit het noorden. Van Meer maakte met een groepje medewerkers een ronde en kwam eerst uit bij Kash and Karry in Florida, maar daarvan wilde één lid van de familie niet verkopen. Vervolgens raakten we in gesprek met Bi-Lo in Greenville, South Carolina, een keten van 95 winkels, zesduizend werknemers en een omzet van bijna 400 miljoen dollar. Bi-Lo was andere koek dan Albert Heijn. Het bedrijf was in 1961 opgericht door een voormalige slagersknecht die luisterde naar de naam Frank Outlaw en inderdaad zag het geheel er een beetje onwettig uit. De kantoren leken op rommelige archiefkasten en de winkels waren louter ingericht met tweedehands spullen. Op de daken stond een woeste stier van gips, waarmee Outlaw uit schreeuwde dat hij veel beef had. Voor de rest was het allemaal harde discount wat de klok sloeg. Outlaw had die formule geïn troduceerd omdat Greenville, ooit een vermaard centrum van ka- 161

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 179