157 het idee niet gek, want de detailhandel in Spanje zou zeker onze kant op evolueren. Vlees en groenten werden in dat land nog ver handeld in onhygiënische markthallen en droge kruidenierswaren in sombere papa-en-mama-zaakjes; frisse supermarkten kwam je er niet tegen. Dit schiep meteen een probleem. Toen Juan Carlos de troon had bestegen, oriënteerden wij ons alsnog op Spanje, maar we vonden geen partner die voor een overname of joint venture in aanmer king kwam (op één man na, die afschuwelijk zwart zat te werken). Moesten we ons protocol van tafel vegen? Van Meer kreeg contact met een Spaans sprekende Belg, Marcel Vangeel, die als bijnaam De Bulldozer had, en met hem durfden we een eigen start te maken. Op 5 oktober 1976 opende Ahold Espana in een voorstad van Madrid een eerste supermarkt, CadaDia geheten, oftewel ‘Elke Dag’. Die supermarkt had een voor Spanje totaal andere aanpak, vanwege het onvoorwaardelijke ‘Primero El Cliente’, de klant op de eerste plaats. Dit hield onder meer in: vriendelijke caissières. Onze Spaanse klanten waren daar tevreden over; we konden bij sommi gen zelfs een glimlachje te voorschijn toveren. Wat dat betreft leek de opzet veelbelovend, zij het dat er telkens een eindeloos gejere mieer met de Spaanse bureaucratie nodig was om nieuwe vestigin gen rond te krijgen. We kwamen ook wel op een ongelukkig tijd stip, want het Spanje van Juan Carlos kreeg te maken met een suizende inflatie en werkloosheid. Buitenlandse bedrijven werden daarvoor als schuldige aangewezen en toen wij zelfs het doelwit werden van enkele demonstraties, kropen de Spaanse ambtenaren helemaal in hun schulp. Voor elke supermarkt waren niet minder dan honderd vergunningen vereist en er was altijd wel een reden te vinden om ons er eentje te onthouden. Er zat niets anders op dan over te stappen naar een eenvoudige re formule, waarvoor we minder vergunningen nodig hadden. We transformeerden CadaDia in een discount-achtige winkel voor kruidenierswaren; de verswaren deden we aan derden over. Een bijkomend voordeel hiervan was dat we minder afhankelijk wer den van allerlei leveranciers, want ook op dat vlak kennen Span jaarden rare mores (‘manana’). In 1984 hadden we zodoende bijna

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 175