waarmee klanten het recht kregen ook van aanbiedingen te pro fiteren als die waren uitverkocht; er kwamen klachtenformulieren en antwoordnummers; er werden klantenpanels belegd, en we drukten voortaan op artikelen de ‘prijs per standaardhoeveelheid’ af, zodat de klanten bij uiteenlopende maten en gewichten toch vergelijkingen konden trekken. Ons voorbeeld hierin was de le gendarische Esther Peterson, oud-adviseur voor consumentenza ken van president Kennedy, die bij het Amerikaanse bedrijf Giant Foods baanbrekend werk had verricht. Wij hadden trouwens ook een eigen bijdrage: de voedingswaardewijzer, die ir. Wijbo Eeger- dingk samen met wetenschapsmensen en de agrarische sector ont wikkelde. Dat wij het voortouw wilden nemen, sprak andermaal uit de ondersteuning van een initiatief van Margaret Benning uit Baarn: in 1973 plaatsten wij ‘flessenvreters’ bij de winkels, de voor loper van de gemeentelijke glasbakken. Het moet worden gezegd: alle creativiteit en initiatieven die wij ontplooiden gaven ons weinig plezier. De bestedingen in de win kels bleven extreem laag, terwijl de loonkosten hoger en hoger wer den. In de eerste helft van 1973 was Albert Heijn in zijn geheel zelfs verliesgevend, wat nog nooit was voorgekomen. Vanaf december 1973 tot juli 1974, toen de grondstoffenprijzen de hemel in schoten, werd er door de regering bovendien een prijsstop ingesteld, zodat wij moesten opdraaien voor de duurder geworden inkopen. Aan het eind van dat jaar bereikten we ons dieptepunt: op elke gulden die binnenkwam, verdienden we krap een halve cent. We konden nog net dividend uitkeren, maar onze beurskoers kelderde in twee jaar tijd van 175 naar 40. Terwijl we aan het diversificeren waren, moesten dus ook onze resultaten verbeteren, en niet een klein beetje, ah-Reizen, Jobby, Lita, de Wimpy’s, Alberto’s en McDonald’s konden we niet tot ont wikkeling laten komen; ze werden verkocht of opgedoekt (over ons tussendoortje Dick Wissink Caravan Import praat ik niet eens). De 151

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 169