144 voor het behoud van de gildenmentaliteit bij winkeliers te pleiten. Ook veel gemeenten keerden zich tegen ons, omdat ze bang waren dat wij koopkracht uit de binnensteden wegzogen en enorme ver keersstromen naar afgelegen plekken teweeg zouden brengen. Vanwege dit gekrakeel voelde de landelijke politiek zich verplicht om zich tegen het fenomeen van de weidewinkels uit te spreken, maar dat waren de Miro’s helemaal niet. Door alle tegenwerking konden wij slechts dertien Miro’s reali seren. De hele operatie was gebaseerd op een bestand van dertig winkels, zodat de aanloopverliezen ons in het gezicht sloegen. We besloten toch door te gaan. We hadden kunnen luisteren naar oom Gerrit, die de Miro’s een spelletje noemde in vergelijking met de Hema’s en ons voor gek verklaarde dat we in zo’n avontuur waren gestapt. Hij zei: “Wij zijn van de krenten en rozijnen. Als kruidenier hebben we niets meer te leren, maar op dit gebied zijn we beginne lingen.” Misschien was het niet het juiste moment om te diversificeren. We hadden onze plannen gemaakt in een periode van hoogconjunc tuur maar we moesten ze uitvoeren in een periode van laagcon junctuur. Het ging economisch ineens beroerd in Nederland. Het was aan het eind van de jaren zestig bekend dat we op te grote voet leefden en te duur produceerden, waardoor we weer met inflatie en werkloosheid te maken kregen. Dit stak vooral mijn generatie, want tijdens ons hele werkzame leven waren wij erop gespitst een situatie als in de jaren dertig te vermijden. De oliecrisis van 1973 versterkte dat gevoel alleen maar. Nederland werd getroffen door een boycot van de Arabische landen, omdat wij Amerikaanse vlieg tuigen hadden laten tanken tijdens de Yom Kippoer-oorlog. Hoe veel autoloze zondagen hebben we toen gehad? Naar mijn idee zijn het er zeker tien geweest. Het idiote was dat het potverteren gewoon doorging. Joop den Uyl kondigde op de televisie aan dat de tijden van voorspoed definitief voorbij waren, maar tegelijk

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 162