- pakken houden en de fijnbesnaarde jongens van de Bijenkorf was te groot. Later heb ik ook met Anton Dreesmann zo’n ronde gehad. Wij waren met een groep ondernemers uitgenodigd door de Hong kong Development Council en op het bovendek van een Boeing 747 begon Dreesmann over de mogelijkheid dat wij Vendex zouden overnemen. Vendex zou op die manier aan de beurs genoteerd raken en wij zouden kunnen profiteren van de veel geroemde synergie die bij fusies ontstaat. Nu was Vendex in die tijd veel gro ter dan wij, zodat wij in de praktijk zouden zijn overgenomen, een reversed take-over, maar als het resultaat voor ons beide gunstig was geweest, had ik daar geen principieel bezwaar tegen gehad. Of het gunstig was, bleef onzeker op persoonlijke gronden. Ook in het bedrijfsleven is de belangrijkste kwestie: kunnen mensen met elkaar opschieten, en daaraan twijfelden we. Ik heb altijd respect en waardering voor Anton Dreesmann gehad. Hij heeft kans gezien om het zooitje ongeregeld dat Vroom Dreesmann met al die familiestaken was, onder één noemer te brengen. Maar hij domineerde elk gezelschap. Al dronk je een kopje thee met hem dan had hij nog het hoogste woord. Talentvolle lieden ontliepen hem om die reden en hijzelf leek ook niet naar hen op zoek te zijn. Op het hoofdkantoor van Vendex heb ik nooit iemand ontmoet die ik zelf in dienst zou hebben genomen, wat veel zegt, want warenhuismensen deden toen behoorlijk schamper over ons krui deniers. Hoewel Anton en wij al een naam voor een nieuwe onder neming hadden, Vendahold, bliezen wij op het laatste moment de zaak af. De geschiedenis van Vendex - ze zijn nu een stuk kleiner dan wij - heeft ons hierin gelijk gegeven, al heb ik dat Anton nooit gegund. Zijn fout is geweest dat hij in de huidige tijd nog een tycoon wilde zijn, en zo eenvoudig zit het bedrijfsleven niet meer in elkaar. Wij moesten dus op eigen kracht in de warenhuissector van start gaan. In de detailhandel kun je lekker afkijken en wij deden dat bij de Amerikaanse combination stores, de Franse hypermarché’s en de Duitse Selbstdienungswarenhauser. De Franse en Duitse win kels speelden in op het groeiend autobezit bij het publiek en de 142

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 160