Het enige wat ons deed twijfelen was dat de Amerikanen op dat moment in Vietnam een nare oorlog voerden, waardoor er in Europa voor het eerst anti-Amerikaanse geluiden te horen waren. Maar wij vonden de opzet zo sterk dat we ons niet konden voor stellen dat het hier zou mislopen. In september 1970 tekenden ik en Gerrit Jan, die speciaal belast was met ‘diversificatie’, in Oak Brook, ten westen van Chicago, een overeenkomst met Fred Turner van McDonald’s. We kregen een rondleiding door de duizelingwekkende patates-frites- en vleesfa- brieken en we bezochten de Hamburger University, waar we wer den geïnjecteerd met de verkoopfilosofie van You Deserve A Break Today - alles lachend en blij, alsof je in een telmachine had plaats genomen. Toen wij in augustus 1971 aan de Vermiljoenweg in Zaandam onze eerste McDonald’s openden, kwam de legendari sche Ray Kroc over, de creatieve geest achter het bedrijf. Voor het oog van de camera’s deponeerde Kroc een vuil zakje in een afval bak, om duidelijk te maken dat McDonald’s stond voor hygiëne, wat aan het publiek de belangrijkste boodschap was. Op die toer gingen wij door. Net als de Amerikaanse McDonald’s openden wij alleen filialen in buitenwijken, waar onze doelgroep zat. Het wach ten was op een toeloop van klanten. We maakten allerlei andere uitstapjes. Op 21 januari 1969 werd onze eerste slijterij ten doop gehouden, Alberto, die via overnames en expansie zou uitgroeien tot een keten van vierhonderd winkels. We betraden in november 1971 met ah- reizen de reiswereld en in 1974 met Jobby het domein van de doe-het-zelver. Tussendoor openden we een aantal cat-stores, Lita’s geheten. De Lita’s dienden als vervanging van de PMC-club, die haar langste tijd gehad had, omdat de enorme prijsverschillen met de gevestigde handel waren verdwenen en er voor huishoudelijke apparaten nog slechts een vervangingsmarkt overbleef. Toen we er een manager bijhaalden om de pmc-club nieuwe glans te geven, wist deze binnen één jaar 140

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 158