die onder het fi va-regime vielen eenzijdig met vijf procent zou den verlagen. Zij werden meteen geboycot door de f i va en kregen daarna van de rechter nog eens ongelijk, maar het grote publiek riep hen uit tot overwinnaars. Overigens waren Van den Broek en Hermans niet eens de felste discounters. Die eer viel te beurt aan de Edah, wiens winkels op een gegeven moment het aanzien hadden van een opengesteld magazijn: een vloer van trottoirtegels en een paar honderd artikelen die nog gewoon in de omdozen zaten. Wij als Albert Heijn konden de aanpak van de discounters niet volgen, hoe geagiteerd de algemene sfeer ook was. De directeur- generaal van het ministerie van Economische Zaken stelde mij eens voor de verticale prijsbinding gewoon naast ons neer te leg gen, om te kijken hoe de f i va zou reageren. Dat wij op die manier contractbreuk zouden plegen, was hem worst. Aan de andere kant moesten wij wel iets ondernemen, want door de acties van de dis counters kregen wij ongewild de reputatie duur te zijn. En Albert Heijn was niet duur, wel duurder. Van den Broek en Hermans had den een veel beperkter assortiment dan wij; zij profiteerden van de regel dat in een gewone supermarkt tachtig procent van de omzet uit twintig procent van de artikelen komt en boden daarom alleen die twintig procent. Wij wilden juist méér artikelen binnen het bereik van het publiek brengen en dat maakte ons automatisch duurder dan een kruidenier die dat niet deed. Bij de structurele prijsverlagingen die wij regelmatig doorvoerden, trokken wij bovendien niet alleen de goedkoopte-kaart. Onze acties omgaven we eerder met een zekere luxe. We zeiden bijvoorbeeld: “De royale manier om zuinig te zijn”, of: “Om bij te dragen tot het behoud van verkregen welvaart” of: “Beter leven.” Als we het anders hadden aangepakt zouden we zijn bestormd door koopjesjagers in plaats van onze vaste klanten. We hadden één wapen waarmee we het direct tegen de fiva konden opnemen: onze huismerken. In 1963 waren we met een eigen bier-in-blik gekomen en met Welgelegen Eieren. En aan het begin van de jaren zeventig kregen we a h -diepvries en a h -melk. Daartussen speelde de Slag om de Wasmiddelen. In 1967 lanceer den we Albinet, Albimatic en Albitex, die twintig tot veertig pro- 124

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 126