was weer het plezierige van zelfbediening: men kon dat doen zon der zich te schamen. In ons vak spreken we van het Wheel of Retailing. De Amerikaanse hoogleraar Malcolm McNair heeft in de jaren veertig ontdekt dat de detailhandel steeds ronddraait tussen downgrading en upgra ding. Je hebt een vernieuwer die met een uitgekleed winkelconcept de prijzen omlaag drukt; anderen gaan hem nadoen, maar na ver loop van tijd zijn dat er zoveel dat een individuele winkelier zich alleen nog kan onderscheiden door zijn winkel luxer te maken, wat de volgende trend wordt - totdat er weer kansen komen voor een uitgekleed concept. Het meest aangehaalde voorbeeld op dit vlak is de discountwinkel, die de verticale prijsbinding onder vuur nam. Discount deed in Amerika van zich spreken aan het eind van de jaren veertig, toen het land was overgeschakeld van een oorlogs economie op een vredeseconomie. Er kwamen gigantische stro men televisies, wasmachines en geluidsapparatuur op gang die aan de man moesten worden gebracht. De industrie deed daar nog een schepje bovenop door telkens nieuwe modellen te lanceren, waar door de modellen van het jaar daarvoor de ramsj in moesten. Een aantal winkeliers besloot daarom permanent op afbraakprijzen te gaan zitten, waarbij ze kozen voor een rommelige behuizing, schreeuwerige reclameteksten en een ronduit lompe behandeling van de klanten: de klanten, zo was hun boodschap, mochten blij zijn dat ze iets bij hen konden kopen. De warenhuizen wilden hier niet bij achterblijven en begonnen aan een eigen trading down. Het Wheel of Retailing maakte dus een omwenteling. De fabrikanten stelden nog pogingen in het werk om de vertica le prijsbinding in stand te houden, maar ook de politiek begon er bezwaren tegen te uiten. De verticale prijsbinding reduceerde de detailhandel tot een doorgeefluik zonder economische functie, in de zin dat er geen onderlinge concurrentie mogelijk was. Boven dien, en daar waren Amerikanen het felst op, werden er tussen de 122

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 124