hand nemen om experimenten te wagen. Paprika’s, kiwi’s, avoca do’s, mango’s, de meest uitheemse artikelen leerden de mensen op die manier waarderen. Nederlanders werden van een rode-kool- met-gehakt-volk tot een volk van, nou ja, alleseters. Deze filosofie van ‘meer-voor-minder’ bracht ons wel in een lastig parket. Het bleef verrekte moeilijk om de supermarkten tot een renderend geheel te maken. Een slager, een groenteboer en een kruidenier konden ieder voor zich verdienen, maar wij zetten ze bij elkaar en ineens verdiende niemand meer. Tegelijk met de opwaar dering van de supermarkt moesten we dus een betere aanpak kie zen. We kwamen een aardig eind door de in- en verkoop beter op elkaar af te stemmen. Vroeger, in de tijd van oom Gerrit, hadden we daar nooit problemen mee gehad, omdat alles nog was te over zien. Maar naarmate de artikelenstromen groeiden, kreeg je een groep inkopers en een groep verkopers, die elkaar voortdurend in de haren vlogen. Door een senior merchandiser aan te stellen, die beide terreinen combineerde, vingen we dit op, al zou het tot in de jaren tachtig duren voordat onderlinge verwijten als “Ze doen maar” (de inkopers) en “Ze kunnen niks” (de verkopers) tot het verleden behoorden. Ook de opstelling van de artikelen in de winkel moest verbete ren. Ach, wij waren in die jaren eigenlijk welwillende amateurs. We richtten de winkels in op basis van gezond verstand en intuïtie, zonder wetenschappelijke kennis. Ook hier gold dat dat vroeger zo kon, want het assortiment was vrij klein en de klanten hadden een te krappe beurs om zich voortdurend tot impulsaankopen te laten verleiden. In Amerika waren inmiddels studies gestart naar de optimale schapindeling, waarin variabelen als omzetvolume, bru towinst, productformaat, schapdiepte en afleverfrequentie werden opgenomen. Halverwege de jaren zestig ontwikkelde Cor Storm voor ons een eigen systematiek: worp, wat staat voor ‘Winst door Optimale Ruimteverdeling en Productiviteit’. Hiermee konden we 120

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 122