Ik zat tegenover de heren in de vergaderzaal aan de Westzijde en hoor me nog verwijzen naar de lange traditie van geschenken in de levensmiddelenhandel. Voordat de Wet Beperking Cadeaustelsel werd ingevoerd, hadden wij walgelijke hoeveelheden Japans aarde werk en verzilverde lepeltjes verstrekt. De artikelen die we nu ter beschikking stelden, verschilden daar slechts gradueel van. Boven dien, zei ik, hadden niet wij maar de fabrikanten en de vakhandel schuld aan de huidige situatie. Als zij hun werk goed gedaan had den, zouden wij nooit de kans hebben gekregen om met hun arti kelen te stunten. Zij maakten in plaats daarvan het leven onnodig duur. Als de commissarissen mij niet wilden geloven dan moesten ze maar eens bellen met Liebherr, die verguld was met onze afna me. Ik weet niet meer of ik het gedachtengoed van mijn grootva der, wiens portret tegenover mij hing, heb aangeroepen, maar het zou me niets verbazen. De markt besliste uiteindelijk het debat. Direct na de introduc tie van de pmc-koelkast hadden enkele winkeliers de prijzen van hun eigen koelkasten verlaagd tot even boven ons niveau. Men pakte met andere woorden de handschoen op. Philips presteerde het vervolgens om zijn mixer van 63 gulden te verlagen tot 39 gul den, wat drie gulden minder was dan de onze. Desgevraagd gaf Philips toe dat er op die mixer nog steeds geen verlies werd gele den, maar men had het gedaan om de vakhandel tegen oneerlijke concurrentie van onze kant te beschermen. Ineens werd iedereen duidelijk dat er veel te veel voor al die spullen werd betaald. Over de hele linie begonnen de prijzen te dalen, en ik vlei mezelf met de gedachte dat wij het startschot daartoe hebben gegeven. Wij ston den aan de voet van de welvaartsgoif, waarmee al die goederen bin nen het bereik van de massa kwamen, overigens met alle conse quenties vandien. Een directeur van de p e n vertelde me ooit dat ze ons vervloekt hadden toen we met de koelkastenactie begonnen. “Wat hebben we nu weer gedaan?” wilde ik weten. Ze hadden drie jaar eerder dan gepland een generator erbij moeten zetten om aan de vraag naar elektriciteit te kunnen voldoen. 116

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 118