kant volgden Amerikaanse fabrikanten consequent de filosofie van ‘grote omzet, kleine winst’. Henry Ford had daartoe het voorbeeld gegeven, maar hij had dat afgekeken van de detailhandel. Het resultaat was dat de Amerikaanse werknemer zijn extra inspannin gen echt beloond zag. De verhouding met Europa kon daarbij vol ledig zoek zijn. Een Amerikaanse arbeider die een uur overwerkte hield er een slof sigaretten aan over, zijn Nederlandse collega een pakje sigaretten, hoewel van beiden een even grote prestatie werd verlangd. Als Albert Heijn konden wij uiteraard niets doen aan het sa menstel van loonmaatregelen, belastingen en inhoudingen dat in Nederland de koopkracht mede bepaalt (al waren en zijn wij wel verklaarde tegenstanders van het spaarloon, want daardoor ver mindert het vrij besteedbare inkomen, wat de detaillist treft). Ons terrein waren de prijzen. De mooiste kans om te vertellen hoe wij over het Nederlandse prijzenpeil dachten, kregen we in eerste instantie niet op ons eigen terrein maar op dat van non-foods. Hier moeten de namen van Legerstee en Govers worden genoemd. Legerstee had als verkoopdirecteur hele series boeken weggezet, zoals de Gouden Horizon-encyclopedie, het Life Picture- Cookbook en het Volkomen Vleesboek van Wina Born (meer dan één miljoen exemplaren). Daarnaast had Legerstee steeds meer non-food in de winkels gehaald. We verkochten textiel, schoenen, fotorolletjes, pannen, keukengerei; ook een kruidenrekje. Ik wil maar zeggen, dat we enige ervaring met non-foods hadden. Nu wilde het geval dat de cashflow van de klantenobligaties te groot werd. In 1961 hadden we bijna 43 miljoen gulden binnengehaald, waarmee de verhouding tussen vreemd en eigen kapitaal verstoord raakte. We hadden een gouden dak gekregen en durfden daar ook weinig mee te doen, want we hielden er rekening mee dat de klan ten op een dag al hun geld zouden opeisen. De obligaties schaften we daarom af, alleen de spaarmogelijkheid bleef gehandhaafd: de klanten konden als ze dat wilden voor 49 gulden aan zegeltjes 52 gulden in contanten krijgen. Inmiddels hadden de Edah en Simon de Wit acties lopen waar bij het publiek kon sparen voor kleine huishoudelijke artikelen 113

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 115