In gedachten heb ik nog vaak gezeten bij de kassa van Dorothy Lane Market in Amerika, waar de klanten grote winkelwagens met hele koppen erop voorreden. Mijn eerste reactie was behoorlijk Nederlands: wat een spilzucht! Het bleek anders in elkaar te zitten. Amerikanen waren zo slim om een of twee maal per week naar de winkel te komen en wanneer ze kwamen konden ze veel meer in slaan omdat het prijzenpeil er beduidend lager lag: een blikje baby voeding stond bij Dorothy Lane voor tien dollarcents op het schap, bij ons voor minstens zestig cent. Als je alles optelde kon een Ame rikaan bijna drie keer zoveel met zijn dollar doen als een Neder lander met zijn gulden, terwijl zij in dollars en guldens grofweg evenveel verdienden. Ik kreeg daar behoorlijk de pé over in. In Amerika werd met dezelfde machines als wij hadden - de tijd van onze technologische achterstand was voorbij - veel meer geprodu ceerd. Het geheim zat in de Amerikaanse werknemer, die gewoon harder werkte. Je bent gauw geneigd zoiets aan mentaliteit toe te schrijven, maar het was een kwestie van economie. Aan de ene kant kende Amerika een uiterst mild belastingklimaat; aan de andere hun beste producten voor de export reserveerden en de mindere voor Nederland bestemden. Ik heb beide verhalen nooit geloofd, zeker het laatste niet, want ik ben bijvoorbeeld nergens zulke slech te Nederlandse kaas tegengekomen als in het buitenland. Volgens mij was het juist met de gemiddelde kwaliteit van het Nederlandse voedsel heel behoorlijk gesteld; kijk maar eens wat gewone Engel- sen en Duitsers vandaag de dag nog op hun bord krijgen. Maar wel was het zo dat wij simpele en goedkope gerechten aten. Een duur merk als het Amerikaanse Libby’s was hier niet eens te krijgen. Nederlanders gaven hun extra geld liever uit aan woninginrichting en aan reizen dan aan levensmiddelen (bij de Belgen en Fransen was het precies andersom). Ik zal overigens de laatste zijn die hier over klaagt, want voor Albert Heijn was dit beslist geen ongunstige uitgangssituatie... 112

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 114