De onmin met oom Gerrit speelde voor mijzelf in een uiterst nare periode. Mijn vrouw en ik hadden de portierswoning verruild voor een zelfgebouwd huis aan de Provincialeweg en materieel viel er niets te klagen. Maar Herma was veranderd. Zij had altijd angst voor zwangerschap gehad en uitgerekend haar moest het overko- Nederland had geopend en ons als eerste klant had. De conclusies van McKinsey, die uiteraard door ons waren ingefluisterd, waren vernietigend voor oom Gerrit. “Heb ik het dan allemaal verkeerd gedaan?” riep hij uit. Ik antwoordde: “Nee, maar wat het ene mo ment een goede beslissing is, hoeft dat het volgende niet meer te zijn.” Van Patria kwamen we makkelijk af. Patria werd in mei 1963 aan de Sitos-bakkerijen verkocht, waar Jan Kreiken toen zat. Sterovita ging in twee etappes weg. In september 1964 ruilden cmc en wij onze aandelen met de Melkunie, die een dochter van cmc was. Hiermee verdween de naam Sterovita. In 1968 deden we vervolgens onze aandelen Melkunie aan cmc over. Toevallig kwam er in dezelfde periode een eind aan onze avonturen in Noord-Afrika, omdat de Amerikaanse legertroepen daar vertrokken. Casablanca werd in oktober 1968 overgedaan aan een Marokkaans consorti um, waarin ook koning Hassan bleek te zitten, en Tripolis ging begin 1970 gewoon dicht. Alleen Sterovita Melkexport behielden we tot 1987, omdat dat als melkkoe voor de supermarkten kon fungeren. Dit was tegen het zere been van directeur Rein Talsma (en oom Gerrit) die het onjuist vond dat er geld van zijn bedrijf werd overgeheveld naar een ander bedrijf. Ons antwoord was: “De winkels hebben eerst geld verdiend voor Sterovita, nu verdient Sterovita weer geld voor de winkels. In elk bedrijf met een lange geschiedenis verdringt op een gegeven moment het ene product het andere.” Wij waren zake lijk genoeg om dit soort discussies niet te hoog te laten oplopen, maar onder de oppervlakte smeulde een vuurtje. io8

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 110