grootste assortiment. Kreiken kon al melden dat er bedrijven waren die de band tussen productie en verkoop hadden doorge sneden en met een van twee waren doorgegaan. De waarheid ligt ergens in het midden. Wij hebben ontzettend veel plezier gehad van onze productiebedrijven en we hebben dat nog van Marvelo. Waar het op aankomt is dat de productie nooit het verkoopbeleid mag bepalen en dat dreigt als de machines te groot worden. Wij hadden aan de Oostzijde een pastapers die bin nen vierentwintig uur het hele pand onder de macaroni en spa ghetti kon bedelven. We hadden een toffeemachine die de toffees met een ‘tetetetete’-geluid uitspoot; je moest ze dus ook ‘tetetetete’ verkopen. En we hadden een Cavemil waarmee je vijftienduizend soorten chocoladevormen kon vervaardigen. Ze waren aan de Oostzijde dag en dagelijks bezig die machine om te stellen. Het was natuurlijk beter om dat niet te doen, maar we zouden nooit een continue productie hebben weggezet. Wat dat betreft was er niet echt sprake van een conflict, al moesten we vaak acties bedenken om de machines bezet te houden. Vooral oom Gerrit was daar fel op. Langs deze weg zijn we op zes repen chocolade voor een gulden gekomen, een geweldig succes. Maar wat doe je met pindakaas? De markt vraagt niet om permanente acties rond pindakaas. Noodge dwongen legden we daarom de meeste machines regelmatig stil, en dat was wéér een kwestie van schaal: de machines hadden zelfs toen nog niet zo’n omvang dat de onderbezettingsverliezen ons om de oren vlogen als we dat deden. Anders lag het met Sterovita en Patria. Sterovita - inclusief de Vami Ijsfabriek - bezorgde ons een hoop hinder en weinig lol. En Patria bleek een uiterst ongelukkige greep te zijn, want oom Gerrit wilde met het merk Patria aan de gang en dat werd meteen getrof fen door een kopersstaking. Een winkelier die bij zinnen was ging natuurlijk geen crackers bij zijn grootste concurrent kopen. Het was duidelijk dat er iets met Sterovita en Patria moest gebeuren. 105

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 107