ten waar die nog van betekenis kon zijn; in Holland zelf was immers alles ‘doodgesaneerd’. De commissarissen deelden deze mening niet, maar zij gingen wel akkoord met de overname van twee bedrijven in Nederland, die iets meer met het winkelbedrijf te maken hadden. In mei 1957 werd de Amsterdamse crackerfabriek Patria overgenomen en in juni 1958 de broodbakkerij n v Gebr. Hoeve in Zwanenburg. Gebr. Hoeve was een tactische zet, waardoor we konden profiteren van een gat in de wetgeving. Je mocht alleen vers brood in een super markt verkopen als je zelf bakte, maar niet al je brood hoefde uit de eigen bakkerij te komen. En Patria leek onderdak te kunnen bieden aan onze biscuitfabriek, die uit zijn krachten was gegroeid. Maar als je zag wat we daarvoor moesten investeren, dan bekroop je het gevoel dat het niet goed was. Begin jaren zestig was er een congres in het Tropenmuseum over wat technisch heette de verticale integratie van productie en ver koop. De legendarische Jan Bata verklaarde zich een voorstander van verticale integratie en zijn eigen bedrijf illustreerde hoe goed dat kon uitpakken (tot voor kort). Met eigen fabrieken was je vrij om te maken wat je wilde en had je zelf in de hand welke acties je ging voeren. Je beschikte bovendien over bruikbare kennis voor onderhandelingen met grondstofleveranciers en andere produ centen, en het allerbelangrijkste: je was twee keer goedkoper uit, want je hoefde geen geld aan marketing te spenderen terwijl je winkels het product tegen kostprijs konden afnemen. Jan Kreiken, later jarenlang commissaris bij ons, was het hiermee faliekant oneens. Hij stelde dat productie en verkoop twee totaal verschil lende economieën zijn. Een productiebedrijf is gebaat bij stan daardproductie, lange-termijnplanning en specialisatie. Om een voorbeeld te geven: het beste voor een chocoladefabriek is jaar in en jaar uit dezelfde bonbon maken. Een winkelbedrijf daarentegen wil juist variatie en improvisatie en zoekt altijd naar het optimale 104

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 106