tonen wat ze waard waren. Terug in Nederland ontwierp Van Meer razendsnel met architectenbureau Groosman en Dura’s Aanne- mingsmaatschappij een blokkendoos en hij begon de gemeente IJmuiden te bewerken om een prefab-experiment te wagen. Van Meer hield niet op met bluffen. Het gemeentebestuur van IJmui den was in die dagen nogal links en de wethouder daar koesterde het vooroorlogse ideaal om naast de industrie ook de detailhandel te nationaliseren. “In dat geval moet u ons zeker onze gang laten gaan,” zei Van Meer. “Als straks uw ideaal werkelijkheid wordt, hebt u minder werk aan de nationalisering van enkele grootwinkelbe drijven dan aan duizenden kleine winkels.” Van Meer kreeg het groene licht en wist in vijf maanden een zogenaamde Standaard SuperMarkt neer te zetten, waarvan er nog twintig zouden volgen. Bij elke opening mocht ik komen uitleggen wat de voordelen van dit soort bouw waren. Sinds mijn aanvaring met Schuddeboom liet oom Gerrit de teugels iets meer gaan, maar op een bepaald punt stuurde hij het bedrijf drastisch bij. Hij leek wel een industrieel te zijn geworden. Sterovi- ta kreeg in i960 in de Spaanse Polder bij Rotterdam een nieuwe fabriek, die alles bij elkaar tien miljoen gulden kostte en door minister Marijnen ‘de meest moderne van ons land, van West- Europa en misschien wel van de hele wereld’ werd genoemd. Dat was op zichzelf aardig, maar Sterovita was huilen met de lamp scheef. De marges op melk werden door de overheid tot 1963 extreem laag gehouden, waardoor de melkslijters geen cent te makken hadden, wat ze op ons verhaalden. Ze kregen het voor elkaar dat wij geen nieuwe melkproducten mochten verkopen en ons inhielden met advertenties voor kaas, boter en eieren, terwijl zij steeds meer kruidenierswaren konden voeren. Eigenlijk had Sterovita zelf ook last van die melkslijters. In Breukelen stond een fabriek voor koffiemelk die renderend zou zijn geweest als Albert Heijn als afzetkanaal was gebruikt, maar daar werd door de melk- 102

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 104