Het Distributiecentrum zou in 1965 een nieuwe impuls krijgen, toen wij onze eerste computer installeerden. De levertijd aan de winkels werd daarmee bekort van 148 uur naar 48 uur. Als je bedenkt wat we daarna niet allemaal hebben moeten doen om de levertijd te bekorten tot 18 uur. Naast de opleiding hield Van Meer zich bezig met prospecting en andere onroerend-goedzaken. Hij deed dat op onovertroffen wijze. Ikzelf ben geen harde onderhandelaar, sterker nog, als er harde onderhandelingen gevoerd moeten worden, zeg ik altijd: “Stuur maar een ander.” Van Meer was daarentegen een heel scher pe vogel. Hij kwam met dictaten binnen als: “We gaan het zo doen” of: “Laten we er niet over zeuren, wij betalen deze prijs.” Ieder ander zou hierom zijn weggelachen, maar Van Meer was zo dwin gend dat hij in één klap de onderhandelingen omdraaide: niet hij maar de onderhandelingspartner moest iets voor elkaar zien te krijgen. Een zelfde doortastendheid legde hij binnen het bedrijf aan den dag. Wij spraken onder elkaar nog steeds bewonderend over De Gruyter, maar Van Meer stelde zijn medewerkers eenvou dig een boete van vijf cent in het vooruitzicht als zij de naam van dat bedrijf ijdellijk gebruikten. Ik wed dat hij zelfs enkele boetes heeft geïncasseerd. Van Meers onderhandelingstactiek kreeg extra kans doordat er geleidelijk meer bouwvolume kwam voor andere zaken dan woningen. In 1961 werd in Amstelveen het eerste shopping centre van Nederland geopend en tot ieders verbazing bemachtigde Van Meer daar voor ons een supermarkt van bijna duizend vierkante meter, twee keer zo groot als de grootste tot dusver. Dit kunststuk je flikte hij nog eens in Rotterdam-Hoogvliet en Amsterdam- Osdorp. De supermarkt in Osdorp besloeg zelfs meer dan driedui zend vierkante meter en was eigenlijk een warenhuis-in-de-dop. Hij telde bijna 7500 artikelen en had aparte afdelingen voor aarde werk, bloemzaden, lederwaren, huishoudelijke artikelen, bijous, 100

Albert Heijn - De memoires van een optimist | 1997 | | pagina 102