Minigids MAANDEN Typisch geval van terug van weggeweest: de pastinaak. Maar wat weten we eigenlijk allemaal over deze oeroude groente? Helemaal terug Terug in de fabriekshal worden de pastinaken gecontroleerd en schoon gemaakt. Dan worden de lange, dunne ‘staarten’ afgesneden. Gerjan: ‘Het dikkere deel is makkelijker te gebruiken dan het dunne uiteinde.’ Hugo: ‘En wat gebeurt er met die afsnijdsels?’ Gerjan: ‘Die gooien we niet zomaar weg. Die dienen als veevoer.’ Hugo: ‘Ik ben blij dat we de pastinaak inmiddels niet meer zijn vergeten. Wordt-ie nu weer veel geteeld?’ Gerjan: ‘Jazeker, de vraagt neemt ook toe. En als je het mij vraagt is het een groente van de toekomst. Hij is namelijk voedzaam en makkelijk biologisch te telen zonder te veel te vragen van de bodem.’ Lekker zoet Dat prikt Veelzijdig Pastinaak is een wortel en groeit dus onder de grond. Hij doet het prima in een koud klimaat; vorst komt de smaak zelfs ten goede. Pastinaak is een veelzijdige groente. Je kunt ’m rauw, gekookt (soep) en geroosterd eten en er zelfs frietjes van maken. SCHILLEN ‘De afsnijdsels van de pastinaak gooien we niet weg, maar gebruiken we als veevoer’ Pastinaak is voedzaam en bevat meer zetmeel dan veel andere groenten. Hij is zoet, nootachtig en aromatisch van smaak, waardoor hij goed past bij kip en kaas. Wees voorzichtig met het loof van pastinaak, want je kunt er huiduitslag van krijgen. Niet zo gek dus dat de groente zonder loof in de winkel ligt. Een pastinaak hoort een wittige schil te hebben. Je kunt ’m schoonboenen of schillen. Na het schillen kun je ’m het best meteen gebruiken, want daarna verkleurt de pastinaak snel. 5 Zo lang heeft de pastinaak nodig om te groeien.

Allerhande | 2022 | | pagina 72