Meer herfsthelden 1 itl NIEUWE OOGST oprn Bro Aardappelen Wittekool 3 Spruiten Pompoen Ook deze groenten zijn nu in het seizoen (en dus extra lekker en voordelig). 5 HERFSTHELDEN UIT DE OVEN Ui Er zijn natuurlijk nog veel meer herfsttoppers. We maken er in dit nummer de lekkerste gerechten mee. Naast pompoen, biet, pastinaak, knolselderij en paddenstoelen gaan we bijvoorbeeld ook bakken met de nieuwe herfstoogst appels en peren. Blader daarvoor snel door naar pag. 80. De broccolistronk is net zo lekker als de roosjes, gewoon even schillen en in stukjes meekoken of -bakken. Door broccoli fijn te malen of te raspen, maak je er broccoli- rijst van. Lekker als vervanging van (een deel van) rijst, bij bijvoorbeeld curry’s of stoofgerechten. Aardappelen groeien uit de wortel van aardappelplanten. Bewaar ze buiten de koelkast, op een koele, droge en donkere plaats. Deze groente is rijk aan vitamine C, waar je het meest van profiteert als je de kool rauw eet. Dit kan ook in de vorm van zuurkool. Bewaar de kool verpakt in vershoudfolie in de koelkast. Wokken, in een traybake, door de pasta, zelfs rauw in een salade: spruiten zijn veelzijdiger dan je denkt. Ze hebben een milde koolsmaak. De zoetheid van spruiten komt naar boven als je ze roostert. De schil van een biopompoen is eetbaar. Wil je ’m toch liever schillen? Snijd hem dan eerst in parten. Op die manier is de pompoen gemakkelijker te hanteren en gaat het schillen beter. Ui verandert door hitte van scherp en hard tot zoet en zacht. Voor goed gekaramelliseerde uien heb je geduld nodig: dat duurt op laag vuur minstens 30 minuten. Veel gerechten hebben de ui als startpunt: in Nederland eten we per persoon zo’n 5 kilo uien per jaar.

Allerhande | 2022 | | pagina 65