je inmiddels handelen E l 'l 1 l, Lezers van Allerhande delen hun verhaal én hun favoriete ovengerecht. Schriftje met recepten Tien jaar geleden vroeg ze haar moeder haar recepten op te schrijven. ‘Ik wilde dat ze bewaard bleven, voor als ze er later niet meer zou zijn.’ Dat schriftje komt regelmatig tevoorschijn. ijn moeder ging vroeger op vakantie zelfs op zoek naar aardappelen omdat ik geen I B rijst wilde eten’, lacht Suus. Vertel: hoe zit dat? ‘Mijn ouders kwamen op relatiefjonge leeftijd naar Nederland. De toekomst van hun kinderen - mijn broer, zus en ik - lag hier en daar focusten ze zich enorm op. Qua taal, ze wilden dat we goed ABN leerden spreken, en ook qua eten ben ik Nederlands opgevoed.’ Nederlands of niet, de gerechten van haar moeder waren de lekkerste van de wereld. ‘Ik was de jongste, de baby van het gezin, en heb altijd een innige relatie met mijn moeder gehad. Ik zat elke dag bij haar op het aanrecht te kijken naar haar kook kunsten. Koken stond bij haar gelijk aan gastvrijheid. Ik mocht meehelpen: snijden, de puntjes van taugé afbreken, kruiden en specerijen malen in de vijzel Dat soort klusjes. Overigens heb ik die vijzel later van mijn moeder geërfd.’ THUIS BIJ SUUS 7^ DIT IS SUUS Suus Tomohamat (42) woont in Amsterdam. Haar moeder kookte vroeger altijd Surinaams-Javaans voor haar vader, maar steevast Hollands voor de kinderen. Rijst heeft ze dan ook pas later leren waarderen. En iets héél pittigs zul je haar nog steeds niet zien eten.

Allerhande | 2022 | | pagina 128