J De smaken en geuren van haar gerechten zitten diep in mijn geheugen gegrift. Als ik kook, voel ik me weer even bij haar.’ Als Karin alleen in Loosdrecht is, kookt ze vaak toch voor meerdere personen. Dan brengt ze een bordje eten naar haar buurvrouw Marja. ‘Als je grote porties maakt, is het leuker om te koken. Bovendien is het klassieke recept frikadel pan met ongeveer 500 gram gehakt en dat krijg ik nooit in mijn eentje op. Ik zeg ‘ongeveer’ omdat ik nooit op recept kook. Mensen kunnen variëren met de kruiden, gewoon naar eigen smaak. Je kunt het zo pittig maken als je wilt. Mijn moeders lijfspreuk was: kom maar hier, dan gaan we een feestje bouwen. Bij elke gelegen- heid werd er gekookt en gegeten. Ging het uit met een vriendje, brak de pleuris uit, dan liep ze naar de keuken en stond er in een mum van tijd iets op tafel. Samen eten verbindt. Biedt troost. Zorgt voor plezier en genot. Ik vind het heerlijk om uitgebreid en met liefde voor anderen te koken. Omgekeerd kookt Marja ook weleens voor mij.’ Marja: ‘Ik ken de Indische keuken goed. Toeval of niet, mijn man is ook van Indische komaf. Eten wordt altijd gedeeld. Als ik zie dat Karin het druk heeft op haar werk, vraag ik of ze bij ons aanschuift. Door Karin is mijn sociale leven in Loosdrecht vergroot. Toen ik hier net woonde, vond ik het als nieuwkomer moeilijk om contact te maken. Onze honden, maar ook het samen eten, heeft voor een warme vriendschap gezorgd. We hebben veel lol met elkaar, lachen ons suf. We zien elkaar elke dag, lopen dan uren met de honden in het bos of over de hei, soms zonder ook maar een woord te zeggen. We kunnen onszelf zijn bij elkaar. Haar kookkunsten zorgen voor nog meer gezelligheid. Ik moet op tijd eten, anders word ik snibbig.’ Lachend: ‘Dat weet Karin als geen ander. Voor Indisch eten kun je me ’s nachts wakker maken. De Indische keuken heeft ook zachte smaken, niet alleen maar hete dingen. Ik kende het gerecht frikadel pan al van mijn man, al maakt hij het heel anders dan Karin. Dit is niet alleen typisch Indisch, maar dat geldt voor alle culturen: iedereen maakt het gerecht op een andere manier. Karin gebruikt nootmuskaat, mijn man kruidnagel. En hij doet er ook nog spekjes in. Ze serveren het beiden met geurige pandanrijst. Karin maakt er als groente gerecht haar ‘Mama’s Mix’ bij. Een pure smaaksensatie is dat: zoet, zuur, knap perig, lekker zacht. Alles zit erin. Haar gerechten zien er ook altijd prachtig uit. De volgende dag eten we de restjes op een broodje met gebakken uitjes eroverheen. Dat is het leuke van dit gerecht: je kunt het op elk moment van de dag eten en bijna iedereen vindt het lekker. Van kinderen tot mensen die niet van groenten houden. Het is ook voordelig: koop wat gehakt in de aanbieding, maak een grote schaal en je kunt er dagen van eten. Of vries het in, dan smaakt het de volgende keer bijna nog lekkerder.’ ‘Samen eten zorgt voor troost en plezier. Ik vind het heerlijk als mensen genieten van mijn gerechten’ 116 Marja Lancel-Tielman (63), hier met hond Spot, is met vroegpensioen. Ze woont in Loosdrecht, samen met haar man. Ze heeft 3 dochters, 1 bonusdochter en 5 kleinkinderen voor wie ze regelmatig kookt. Karin Kops-Dupuits (59), hier met hond Eva, is docent Engels. Ze is getrouwd en woont deels in Huizen en in Loosdrecht. Ze heeft 2 bonusdochters. Karin:

Allerhande | 2022 | | pagina 116