NEDERLAND OP Z’N LEKKERST allerhande Wakker onder de douche Terug in Zundert toont Gijs zijn bezoeker de volgende fase. ‘Als de wortels van het land komen, vriezen we ze hier heel licht in. Door ze in te vriezen, kunnen we witlof jaarrond telen. In deze enorme koelcellen staan metershoog opgestapelde boxen met wortels. De temperatuur mag maximaal -2 °C zijn. Hugo: ‘En worden ze dan daarna direct in het water gezet?’ Gijs: ‘Nee, we laten ze eerst rustig ontdooien onder stromend water. Een soort douche eigenlijk.’ Vervolgens worden de wortels in bakken gezet en gaan ze de donkere loodsen in. Ook daar staan weer torenhoge stapels. Het duurt daarna nog ongeveer 21 dagen voor de wortels een witte stronk hebben. Hugo: ‘Wat als je dat niet in het donker zou doen?’ Gijs: ‘Je kunt de wortels ook in een vaas laten groeien. Maar dan krijg je nooit witlof. Door het donker blijft de plant wit en groeien de bladeren naar elkaar toe, in een puntje. In het licht zou een stronk open gaan staan als een bloem en wordt hij groen.’ Minder bitter Hugo: ‘Heeft het donker nog invloed op de bitterheid van het witlof?’ Gijs: ‘Het witlof wordt juist minder bitter. Zodra er licht bij zou komen, gaat het proces van fotosynthese in werking. Dan maakt de plant pigment aan en worden de blaadjes groen en bitterder. Dat bittere werkt overigens als een natuurlijk afweer systeem van de plant, zodat hij niet wordt opgegeten door dieren.’ Hugo, lachend: ‘En vervolgens eten wij ’m juist omdat-ie net dat bittertje heeft.’ Gijs: ‘We kunnen witlof zelfs nog minder bitter kweken, maar dan telen we eigenlijk sla. Dus waarom zouden we dat willen? Daarvan zijn er al soorten genoeg.’ ‘Als de witlofwortels van het land komen, gaan ze het donker in. Hierdoor blijft de plant wit en groeien de bladeren in een puntje naar elkaar toe’ 79

Allerhande | 2022 | | pagina 79