NEDERLAND OP Z’N LEKKERST allerhande Op kleigrond Gijs wil Hugo meenemen langs alle verschillende onderdelen van het proces, en dat zijn er heel wat, want het telen van witlof is een ingewikkelde zaak. Het duurt namelijk zo’n 2 jaar voordat een stronkje witlof klaar is om naar de winkel te gaan. Hugo is geïnteresseerd en vraagt Gijs er alles over. ‘Waarom duurt het zo lang voordat witlof op mijn bord ligt?’ Gijs: ‘We telen eerst de wortels los op het veld buiten. Dat gebeurt een stuk verderop, in Steenbergen. De uitleg daarvoor is simpel, hier in Zundert is de grond niet goed. Hier heb je zandgrond, maar witlofwortels groeien beter op kleigrond. En om die wortels gaat het in eerste instantie. Het blad is in dit stadium nog onbelangrijk, dat oogsten we niet.’ Eenmaal bij het veld snapt Hugo, zodra hij een hap neemt, wel waarom. Met een samengetrokken gezicht: ‘Zo! Dit blad is echt een stuk bitterder dan het uiteindelijke witlof.’ ugo bezoekt witlofteler Gijs van Dongen in Zundert, Noord-Brabant. Gijs runt Nature’s Gold, het familie bedrijf dat hij samen met zijn zus Sophie van hun ouders overnam. Gijs houdt zich bezig met de groei van de planten en met de dagelijkse organisatie, Sophie is de zakelijk adviseur van het bedrijf. Ook vader Van Dongen is soms nog aanwezig als klusjesman; hij springt bij wanneer dat nodig is. Hier in Zundert wordt maar liefst 5 miljoen kilo lof per jaar geteeld. Dat is veel, maar wij Nederlanders eten dan ook gemiddeld 3 kilo per persoon per jaar. 14 c - lekkerst 77 je 1

Allerhande | 2022 | | pagina 77