dag had hij spontaan iets voor me gekookt.’ Dat was het begin van een levendige burenvriendschap. Ze kookt zelf ongeveer 5 keer per week, maar eet vaak alleen, omdat Kinjo in de horeca werkt. ‘Indisch, curry, pasta: voor mij is lekker eten heel belangrijk, het is de reden dat ik sport.’ Voor haar zwanger schap liep Anniek veel hard, nog steeds probeert ze zoveel mogelijk te bewegen. En ze organiseert met het Patta Running Team een project met Amsterdamse jongeren om te trainen voor een mara thon. Anderen helpen doet ze dus graag. goed Nederlands lezen en vroeg me dan om uit te leggen wat er in brieven van instan ties stond.’ Als Anniek bestelt bij ah.nl vraagt ze altijd of hij nog iets nodig heeft. ‘Hij is alleen, ik eet ook vaak alleen. Hij kookt vaak meer dan 1 portie en stuurt dan via WhatsApp een heel gezellig voice- bericht: “Hallooooo Anniek, ik heb tapsi gemaakt!” En dan stuurt hij een filmpje van de pruttelende pan. Superlief.’ Ze vindt z’n tapsi heerlijk. ‘Het zit boordevol smaken en je proeft dat het gezonder is.’ Omdat ze elkaar kennen, kunnen ze ook veel van elkaar hebben. ‘Als de muziek hard staat bij meneer Karim, dan weet ik: hij staat nu waarschijnlijk te dansen in zijn keukentje. Daar word ik heel blij van.’ ‘Ik proef ook heel graag van andere culturen. Meneer Karim kookt gerechten die uit zijn geboortedorp komen! Die keuken met invloeden uit allerlei regio’s is veel diverser dan wat wij hier kennen. We zijn met onze neus in de boter gevallen in deze buurt met al die mensen met verschil lende achtergronden. Van de Marokkaanse buren krijgen we weleens duizendgaten- pannenkoekjes bijvoorbeeld. Als ik een bordje van mijn buren krijg, dan wil ik daar iets voor terugdoen. Zo maak ik weleens huiswerk met hun kinderen.’ Meneer Karim geeft haar veel, maar als hij iets nodig heeft dan vraagt hij het ook gewoon. ‘Dat vind ik fijn. In coronatijd heb ik hem veel kunnen helpen. Hij kan niet zo Proeven van culturen Anniek: ‘Ik vind het mooi hoe meneer Karim zich op deze manier verbindt met iedereen om hem heen. Toen ik hier net woonde, vond ik het als nieuwkomer moeilijk om contact te maken. Maar dan kwam ik uit mijn werk en maakte hij vanaf zijn balkon een praatje met me. En op een meneer Karim speciaal voor haar ‘ijzer- soep’ van linzen. ‘Als ik zie dat Anniek het heel druk heeft, dan vraag ik of ik iets voor haar kan koken. Met een baby in haar buik is het helemaal belangrijk dat ze goed eet. Ik vind het leuk om lekker eten met anderen te delen.’ Omgekeerd doet Anniek weleens boodschappen voor hem. Ze bestellen ze ook weleens samen. Dan staat hij op het balkon op de uitkijk of de Albert Heijn-bezorger al komt. Tijdens het koken draait meneer Karim Arabische muziek. Hij vertelt enthousiast over Suleimaniya, de moderne stad waar hij met zijn gezin woonde. Hij kookte net zo vaak als zijn vrouw, hield van hardlopen, dansen, zwemmen. En nog steeds danst hij graag, met een goed glas whisky erbij. Hij is dol op de sauna, en gaat overal op de fiets naartoe. Mensen ontmoeten, lachen, grapjes maken: het houdt hem jong. Hij viert het leven graag met anderen en lekker eten is daar onlosmakelijk mee verbonden. ‘Als ik zie dat Anniek het heel druk heeft, dan vraag ik of ik iets voor haar kan koken’ 2 40 Anniek Geven (34) werkt fulltime bij de customer Awat Karim (72) kwam 20 jaar geleden uit Suleimaniya, Koerdistan, Noord-Irak met zijn vrouw, dochter en 3 zoons naar Nederland. Helaas overleed zijn vrouw al na korte tijd. Sinds 15 jaar woont hij in Amsterdam-Noord, de kinderen zijn inmiddels het huis uit. Ze komen regelmatig met de kleinkinderen bij hem langs. een flat in Amsterdam- Noord. Eind september erwachten ze hun eerste kindje. Awat:

Allerhande | 2022 | | pagina 40