X- L BIOLOGISCH allerhande Langzaam maar zeker De biologische courgettes groeien iets trager dan de reguliere. ‘We geven langzaam vrijkomende organische meststoffen en werken met groen- bemesters.’ Begin april worden de courgettezaadjes geplant op verhoogde grond (ruggetje) met biologisch afbreek bare folie erover. Dit zorgt ervoor dat de grond opwarmt, er geen onkruid bij komt en dat er geen zand opspat tegen de courgettes. Vervolgens worden de planten afgedekt met vliesdoek om ze te bescher men tegen de vorst. Eind mei, begin juni worden de eerste biologische courgettes geoogst. Zodra er geen kans meer is op nachtvorst, gaan de doeken van het veld, komt de imker langs en worden er bijenkasten geplaatst. De bijen brengen het stuifmeel over van de mannelijke bloemen naar de vrouwelijke. ‘Tijdens de groei vormt de courgette zaad. Voordat daar alle energie naartoe gaat, worden de courgettes geoogst. De plant denkt dan: hé, ik heb me nog niet voortgeplant! En hij zal weer nieuwe courgettes gaan aanmaken.’ Johan lacht. ‘Dat vind ik nou zo mooi van een courgetteplant. Als je er goed voor zorgt, kun je heel veel courgettes uit één biologische plant halen en kun j e er lang mee doen.’ et grote verschil met het telen van de gewone courgette is dat er bij de biologische teelt geen bestrijdings middelen of kunstmest wordt gebruikt’, begint courgetteteler Johan Tielen enthousiast. ‘Onze grond is voor ons het allerbelangrijkst. Door goed voor het bodemleven te zorgen maakt de grond de juiste voeding, zodat onze planten goed kunnen groeien en beter beschermd zijn tegen ziekten en plagen.’ Deze komen vaak op zwakkere planten af of op planten die het niet goed naar hun zin hebben. ‘Ziekten zoals meeldauw of vruchtvuur en ongedierte worden bestreden met goede bodemgezondheid, speciale teelttechnie- ken en veel denkwerk hoe we de percelen het beste kunnen indelen, zodat de kans op plagen en ziekten geminimaliseerd wordt. Dit alles zorgt voor een prachtige biologische teelt.’ F - O A, Om 81 1

Allerhande | 2022 | | pagina 81