BIJ DE TELERS Eerst gekoeld Van het veld naar de winkel duurt nog geen 48 uur. Na de pluk gaan de frambozen eerst de koelcel in en worden ze teruggekoeld naar 4 graden. Daarna worden ze verpakt en vervoerd. ‘Door ze eerst goed te koelen blijft de framboos vers tijdens het trans port. Dat proces geldt trouwens ook voor de aardbei.’ Frambozen worden van begin juni tot eind september geoogst. De naam van de frambozen, Sweet Eve, zegt al genoeg over de soort: een lekker zoet vruchtje. ‘Toch is de smaak ook weersaf hankelijk. Hoe zonniger en warmer, hoe lekkerder.’ Hugo: ‘De framboos is een veel kwetsbaardere vrucht dan de aardbei, lijkt me. Hoe pluk je die zonder al te veel schade?’ Marco: ‘Door goed te kijken of-ie rijp is. Dan kun je de vrucht heel gemakke lijk van het steeltje plukken. Ze gaan meteen in het bakje, dus verder raak je ze niet meer aan.’ oor de frambozenteelt reist K Hugo af naar Sint-Oedenrode, in Someren duikt hij de kassen in waar de aardbeien groeien. Daarna is Haaften aan de beurt, waar de bramenkweker hem alle ins en outs van de teelt laat zien. In Sint-Oedenrode wordt hij rondgeleid door Marco van den Heuvel, 1 van de 7 eigenaren van familiebedrijf Genson. De heerlijk zoete Sweet Eve- frambozen groeien er in tunnels en onder beschermkappen aan struiken die flink groot kunnen worden. Hugo wil alles weten van Marco: ‘Zeg, in hoeveel weken groeit een framboos eigenlijk uit van plant tot vrucht?’ Marco: ‘Dat duurt in de zomer ongeveer 9 weken. Na een week of 5 komen er bloemen aan en die groeien in ongeveer 4 weken uit tot vruchten. Aan de kleur zie je of ze goed zijn om te plukken. De framboos gaat van groen-wit naar mooi rood-roze.’ Hugo: ‘Hoeveel pluk je dan van 1 plant?’ Marco: ‘Ongeveer 1 kilo. En we planten er elk jaar 120.000, dus reken maar uit.’ De frambozenplanten worden elk jaar vervangen door nieuwe. Marco: ‘Planten van vorig seizoen versnipperen we tot compost.’ aller 107

Allerhande | 2022 | | pagina 107