V I LEKKER UIT NEDERLAND allerhande Bestuivende hommels Per vierkante meter produceert Jan jaarlijks gemiddeld 60 kilo aubergines. ‘Gespecialiseerde bedrijven kweken de zaadjes voor ons op tot kleine aubergine- plantjes. Eind november, begin december gaan zo’n 200.000 nieuwe plantjes de kas in. Rond kerst verschijnen dan de eerste bloemetjes. Hommels en bijen zorgen vervolgens voor de bestuiving, waarna de bloem in 5 weken uitgroeit tot een mooie grote aubergine van zo’n 250 gram.’ Vanaf dat moment in februari wordt er tot half oktober 2 keer per week geoogst, steeds van dezelfde planten. ‘De aubergineplant groeit alsmaar door. We binden ’m op tot aan de 6 meter hoge nok van de kas.’ Duurzame warmte Hommels en bijen zijn het meest actief boven 18 graden. En dat komt goed uit, want in de kassen is het zo’n 21 graden. Jan: ‘De aubergineplant gedijt bij een warm, vochtig klimaat. In een kas kun je dat mooi sturen. De kassen worden daarbij duurzaam verwarmd. Wij ge bruiken de restwarmte van industrie in de buurt, die naar onze kassen wordt gepompt. Ook daar afgevangen CO2 gaat naar onze kassen in plaats van dat het vervliegt. Hiermee verbeteren we de fotosynthese (proces waarbij o.a. water wordt omgezet in zuurstof, red.) waardoor de plant meer suikers aanmaakt, wat de groei stimuleert. Een win-winsituatie.’ an zwaait in het Zeeuwse Westdorpe de scepter over 18 voetbalvelden aan kassen, waarin jaarlijks bijna 8 miljoen aubergines worden gekweekt. Zijn ouders begonnen het familiebedrijf in het Westland. ‘We verbouwden sla, tomaten en ook al aubergine. Toen mijn broers Pleun, Rob en ik in het bedrijf kwamen, besloten we ons te gaan specialiseren. We hadden de aubergineteelt in de vingers, die techniek lag ons wel. We verhuisden naar West- Brabant en later Zeeland, waar mijn broers en ik nu alle 3 onze eigen locatie hebben. Samen met een aantal andere auberginetelers hebben we ons verenigd onder één telersvereniging: Purple Pride.’ r' U b --'K 83

Allerhande | 2022 | | pagina 83