graag lof met ham en kaas. Maar ik pak het nu wel een tikkie anders aan dan mijn moeder vroeger. Eerst de witlofjes halveren en eventueel de kern eruit halen met een scherp mesje. Dan heel kort, 2 minuten maar, blancheren. Dan laat je ze op z’n kop heel goed uitlekken in een vergiet. Ik omwikkel elk half stronkje met een plakje mooie schouderham, beetje kaas erover en 15 minuten laten gratineren in de oven. Daarbij een gekookt aard appeltje, verder niks. Geen boter, geen kruiden, alleen een beetje zwarte peper. Zo heerlijk. From Hugo, witlof!’ Elke maand deelt tv-chef Hugo Kennis in Allerhande zijn grenzeloze kennis over een verse seizoensgroente. Deze keer: alle aandacht voor witlof. krijg je vanzelf veel respect voor deze unieke groente. Het cichoreizaadje gaat in de grond. De wortels worden uitgegraven en afgesneden en gaan in de vriezer, tot er een hele voorraad is. Bevroren gaan die penen in pallets op een laag water voor langere tijd in een donkere cel. Vervolgens gaan ze wortelschieten en komt er een scheut uit, eigenlijk een soort bloem. Dat is het witlof. Je bent dus sowieso 2 seizoenen bezig om deze groente te kweken! Bijzonder toch? Witlof is meer dan nostalgie, ik vind het écht heel lekker. En ik maak óók nog altijd itlof is pure nostalgie. Je denkt meteen aan lof met ham en kaas van vroeger. Die natgekookte witlof, gerold in een plak ham met veel kaas erover, uit de oven. Zo at iedereen het. Het zacht bittere van het lof met het zoute van de ham en het romige van de kaas, het is eigenlijk een ideaal gerecht. Dat bittere van lof moet je namelijk een beetje tegenwicht geven. Op de koks- school leerde ik gekaramelliseerde witlof maken. Lange, dunne parten lof, rauw roerbakken in boter en dan een beetje suiker erbij. Dan komt er een laagje karamel overheen, wat zwarte peper kan als bijgerechtje bij veel gerechten. Zo vinden kinderen lof zeker wel lekker! Ook geweldig is de klassieke witlofsalade met een kleingesneden fris appeltje, blokjes kaas en een simpele yoghurtmayo. Het is de combinatie van knapperig en zoet, waarbij het zilte van de kaas het wat bittere van het lof compenseert. Super! Witlof is gek genoeg een beetje onderge waardeerd. Maar als je weet hoe het groeit, 'Als je weet hoe witlof groeit, krijg je vanzelf veel respect voor deze unieke groente' 126 Hug ’s kennis

Allerhande | 2022 | | pagina 126