Hoe zit ’t precies? BETER ETEN allerhande Waarom is de Nationale Week zonder Vlees uitgebreid met zuivel? ‘Onze eerste campagne in 2018 zorgde ervoor dat Nederland de ogen wat meer opende voor de impact van vlees op het klimaat. Sindsdien is er veel veranderd en is het eten van minder vlees steeds gewoner geworden. Nu willen we ook het verhaal van zuivel vertellen. Wat weinig mensen weten, is dat zuivel ook impact kan hebben op het klimaat. Daarom gaan wij vanaf2022 door als Nationale Week zonder Vlees en Zuivel. We willen mensen stimuleren om behalve vlees ook een week zuivel te laten staan.’ Wat zijn de voordelen van het kiezen van plantaardige varianten op zuivel? ‘Bij het vervaardigen van plantaardige varianten op zuivel wordt geen gebruik gemaakt van dierlijke ingrediënten. Behalve de impact op het klimaat is een ander argument dan ook het dierenwelzijn. Vaak worden er aan plantaardige drinks vitaminen en mineralen toegevoegd. Tot slot bieden de alternatieven een grote variatie aan smaken. Voor koeienmelk zijn alleen al 10 plantaardige opties zoals haverdrink, amandeldrink, sojadrink en erwtendrink. Er valt veel te ontdekken.’ Is er voor elke vorm van zuivel een plantaardige variant? ‘Eigenlijk wel. Voor boter, melk, yoghurt, kwark, room, slagroom, crème fraiche en kookroom zijn allemaal goede alternatieven te vinden. Op dit moment is het alternatiefvoor kaas nog het meest in ontwikkeling. De liefhebbers van Franse kaas zullen misschien nog niet kiezen voor een plantaardig kaasplankje. Maar de alternatieven voor gesmolten kazen bijvoorbeeld zijn al heel goed. Daarmee kun j e inmiddels een lekkere tosti maken.’ Welke tips heb je voor mensen die vaker plant aardige varianten op zuivel willen eten? ‘Om te beginnen: neem kleine stapjes. Kijk naar je eetpatroon en probeer eerst 1 maaltijd per dag te veranderen. Eet je muesli eens met sojakwark, vervang je roomboter door plantaardige margarine of doe in plaats van koemelk eens haverdrink in je cappuccino. Probeer het eens en ervaar zelf hoe verrassend lekker de variaties op de verschillende zuiveltypen zijn!’ Waarom zou je vaker kiezen voor plantaardige variaties op zuivel? En hoe doe je dat eigenlijk? We stellen hierover 5 vragen aan Isabel Boerdam. Hoe weet je als consument waarmee je zuivel zoal kunt vervangen? ‘Ik denk dat een supermarkt als Albert Heijn hierin een heel belangrijke rol speelt. Want de plantaardige alternatieven voor zuivel vind j e in het schap letterlijk naast de dierlijke producten. Ze liggen voor het grijpen. Vervolgens gebruik je die producten zoals je dat ook met zuivelproducten gewend bent. De enige drempel is dat mensen het gewoon eens moeten proberen. De Nationale Week zonder Vlees en Zuivel is daar het uitgelezen moment voor.’ NATIONALE WEEK ZONDER VLEES 3 5 2 111 Scan de QR-code voor meer info! ISABEL BOERDAM is het gezicht van de Hippe Vegetariër, initiatiefnemer van de Week zonder Vlees en Zuivel en oprichter van Green Food Lab. WAT VRAAG JIJ JE AF? Albert Heijn staat met bijna 1100 winkels midden in de samenleving. Heb je vragen over duurzaamheids- of gezondheidsonderwerpen, zoals plantaardiger eten? Mail ze naar lezersvragen-allerhande@ah.nl en wie weet behandelen we ze hier. 8, DUIVEL

Allerhande | 2022 | | pagina 111