ir -z. I WW Elke maand deelt tv-chef Hugo Kennis in Allerhande zijn grenzeloze kennis over een verse seizoensgroente. Deze keer: de verrassend veelzijdige knolselderij. de knol nog niet zo veel waardering en mijn moeder gebruikte 'm ook alleen maar in de erwtensoep. Ik herinner me de grote pannen, waarin ze grote hoeveelhe den tegelijk kookte. Dat stond dan de hele dag te trekken op laag vuur. Heerlijk dat het rook! Dan aten we die hele week soep en de rest verdween in bakken in de vriezer. Pas sinds een jaar of 5 wordt de knol selderij veel vaker ingezet in de keuken. En hij heeft nog een groeispurt te gaan, voorspel ik. Want knolselderij past prima bij het idee van bewuster eten en in bijvoorbeeld een koolhydraatarme of vegetarische kookstijl.’ is ietwat vochtig, ik vind het prettig als de aardappel in een stamppot nog voor dat lekkere crèmige zorgt. Weet je wat je eens moet proberen? Knolselderij in een zoutkorst. Pak de knol in een mengsel van opgeklopt eiwit en zout in en dan hup, de oven in. Hoelang hangt af van het gewicht en de grootte van de knol, maar hou voor een knol van 1 kilo ongeveer 1 uur aan in een oven van 200 °C. De structuur wordt iets droger en steviger, wat-ie prima kan gebruiken. En dan aan tafel die zoutkorst openbreken. Spectaculair! Ik kook zelf ook nog niet heel lang met knolselderij. Op de koksopleiding kreeg et imago van de knolselderij kan wel een boost gebruiken. Veel mensen zien ’m toch als die lelijke, knoestige knaap; een saai stukje groente, dat we vooral in de erwtensoep gebruiken. Maar saai is-ie zeker niet. Wat je allemaal wel niet met de knol kunt doen! Ja, koken en pureren in de soep dus. Maar je kunt ’m ook stoven, roken, poffen, grillen en roosteren. Al die manieren van bereiden zorgen voor steeds weer een verschillende smaak en textuur. Die smaak is ook al zo bijzonder. Zoetig, iets kruidig, beetje aards en ook wel fris, licht anijzig Dat subtiele verwacht je niet van zo’n robuuste knol. Dat is ook waarom ik er zo graag mee kook. Het lekkerst vind ik ’m gepoft in de schil. Wat olie erover, inpakken in folie en op de barbecue. In de oven kan ook trouwens. Knolselderij krijgt dan zo’n fantastisch smakelijke, vlezige textuur. De combinatie met aardappel in een stamppot wordt ook steeds bekender. En terecht. De koolhydraatarme groente maakt een stamppotje luchtiger en frisser van smaak. Zelf vervang ik de aardappel nooit helemaal door knolselderij. De knol ‘Die subtiele smaak verwacht je niet van zo’n robuuste knol’ PTOM |r v I ll-i 96 Hug ’s kennis

Allerhande | 2022 | | pagina 145