Hoe zit het precies? BETER ETEN allerhande Waarom gebruiken we verpakkingen? ‘Een verpakking heeft meerdere functies. Het beschermt producten en zorgt ervoor dat voedings producten langer houdbaar blijven. Als we geen verpakkingen zouden gebruiken voor voedsel, zouden we het eerder weggooien en dat zorgt voor voedselverspilling. Dat is nog belastender voor het milieu dan het verpakkingsafval zelf, mits dat uiteindelijk geen zwerfafval wordt. Verder wordt verpakking gebruikt om de wettelijk verplichte informatie over ingrediënten erop te zetten en het heeft marketingdoeleinden, omdat je er logo’s en teksten op kwijt kunt.’ Zijn andere materialen zoals papier veel duurzamer dan plastic? ‘Het is een misverstand dat papier automatisch beter is voor het milieu. Het produceren van plastic is in veel gevallen minder milieubelastend dan het maken van papier. Maar bij producten waarbij het risico groot is dat de verpakking als zwerfafval eindigt, zoals bij on-the-go producten, kun j e vaak beter kiezen voor bio-afbreekbare verpakking. Toch blijft het kiezen of delen. Uiteindelijk ligt de oplossing niet in het zoeken naar alternatieve wegwerpverpakkingen.’ Kan al het plastic gerecycled worden? ‘Recycling heeft ten onrechte de associatie met een cirkel. Alsof een verpakking na recycling opnieuw dezelfde verpakking wordt. Dat is enkel zo bij plastic flessen in een statiegeldsysteem. Voor veel andere plastics - en er zijn vele duizenden soorten - geldt vaak dat het uiteindelijk terugkomt in een andere toepassing voor bijvoorbeeld een bermpaaltje of dat het zelfs wordt verbrand. Dat neemt echter niet weg dat recycling goed is en we dat zeker moeten doen.’ Waarom wordt er zoveel plastic verpakking gebruikt? ‘Plastic is de superman onder de verpakkingen. Het is bijna onverwoestbaar. Het is licht, goedkoop en je kunt het vrijwel elke gewenste barrière- eigenschap geven: je kunt het lucht-, vocht en lichtdicht maken. Juist omdat plastic zo onverwoestbaar is, moeten we er alles aan doen om te zorgen dat het geen zwerfafval wordt of in het milieu belandt. Als plastic activist ben ik niet tegen plastic zelf, maar wel tegen de onzorgvuldige manier waarop we ermee omgaan.’ Schrikbeelden van oceanen vol plasticsoep hebben het plastic-afvalprobleem wereldwijd onder de aandacht gebracht. Waarom gebruiken we eigenlijk nog steeds plastic verpakkingen? Zijn er geen duurzamere alternatieven? Hoe kunnen we streven naar een wereld zonder afval? ‘Wat nog veel belangrijker is dan recyclen is minder verpakkingen gebruiken, verpakkingen hergebruiken en producten onverpakt aanbieden, waar dat kan. En als we écht minder plastic willen gebruiken, moeten we ook genoegen nemen met minder gemak. Dat houdt bijvoorbeeld in dat we versproducten niet jaarrond van over de hele wereld importeren, maar ons meer richten op lokale en seizoensproducten. Dan zal niet alles altijd in de supermarkt beschikbaar zijn, maar dan hebben we wel veel minder verpakkingen nodig.’ 3 5 2 87 MERIJN TINGA is bekend als de Plastic Soup Surfer. Hij is plastic-activist en adviseert bedrijven hoe zij beter kunnen omgaan met het plastic-afvalprobleem. Hij gelooft dat samenwer king heel belangrijk is in het oplossen van dit vraagstuk. WAT VRAAG JIJ JE AF? Albert Heijn staat met 1100 winkels midden in de samenleving. Heb je vragen over duurzaamheids- of gezondheidsonderwerpen, zoals keurmerken? Mail ze naar lezersvragen-allerhande@ah.nl en wie weet behandelen we ze hier.

Allerhande | 2022 | | pagina 135