Dat inmiddels de 5de generatie Klooster in 2021 aan het roer staat van het gelijknamige visbedrijf in Enkhuizen is in deze contreien niet vreemd. Familie bedrijven komen hier veel voor en niet zelden zitten ze 'in de vis'. Het vakman schap wordt er nog steeds van generatie op generatie doorgegeven. Mede hierdoor is Nederland nog steeds toonaangevend in de visserij. Ooit begon het met een vishandel in de Drie Groene Eikels, een straatje achter de oude haven in het centrum. De ophaalbrug ging om de haverklap open voor vissersboten, die aan de grachten hun waar kwamen slijten - destijds nog voornamelijk haring. Ook werd hier zeewater verdampt om zout te winnen voor het pekelen van de haring. Al in 1898 begon 'Gerrit de eerste' als zelfstandig visser in de Zuiderzee. 5 jaar later kocht hij een grotere boot en ging hij op markten in onder meer Amsterdam de boer op met vis van collega-vissers. Zo ontstond de vishandel, die hij in 1922 uitbreidde met een eigen rokerij achter zijn woning. AARDAPPELROOMSOEP MET FORELFILET (CHOWDER) gerookt en pas na een tijdje in de terugkoel ruimte gefileerd. En alles met de hand. Zo hou je het gevoel van een echt natuur product. We künnen wel sneller, maar dat willen we niet. Elk stukje vis moet goed zijn.' Volgend jaar bestaat zijn bedrijf 100 jaar. En ondanks dat ook de visserij met scherpere regels te maken krijgt, zit hij over de toekomst niet in. 'Er is nog altijd veel opvolging en we zitten nooit stil. Innovatie en traditie gaan wat mij betreft hand in hand. De visserij zal nooit verdwijnen.' In de straten van Enkhuizen lijkt de tijd te hebben stilgestaan. Binnen de vesting wallen uit de 17e eeuw liggen prachtige oude straatjes met monumentale, kleine arbeiderswoningen. Oude plaquettes, het Zuiderzeemuseum en straatnamen als de Drie Zalmen, maar ook de vele vishandels, verwijzen nog elke dag naar de geschiede nis van de stad. De echte visbedrijvigheid is, samen met de afslag, inmiddels verplaatst naar buiten het centrum. Gerrit: 'In 1997 zijn ook wij uit de binnenstad vertrokken naar een bedrijfspand aan het IJsselmeer.' Bijna een eeuw na het begin houdt Vishandel Klooster zich nog uitsluitend bezig met het roken, fileren en verkopen van vis. De gekweekte forel komt uit Frankrijk. 'Het geheim van onze producten zit 'm in de receptuur', vertelt Gerrit. 'We gebrui ken voor onze Streeckgenoten gerookte forelfilet bijvoorbeeld alléén zout en rook van beukenhout, dus geen conserverings middelen. De vis wordt in zijn geheel Scan de QR-code, vind het recept online op ah.nl en zet eventueel eenvoudig de ingrediënten van het recept op je boodschappenlijst. (hoofdgerecht) (Tpërs) [40 MIN.) 3 sjalotten 1 prei 400 g kruimige aardappelen 6 el olijfolie 3 takjes tijm 2 visbouillonblokjes 2 laurierblaadjes 1 bakje koriander (15 g) 3 tenen knoflook 1 citroen (schoongeboend) 200 ml slagroom I jalapenopeper 250 g gerookte forelfilet (pakje 150 g, Streeckgenoten)* *De Streeckgenofen gerookte forelfilet is niet in elke Albert Heijn-winkel verkrijgbaar. Bestel het op ah.nl of vervang het door AH Gerookte forelfilet. Aan het I Jsselmeer Streeckgenoten Gerookte forelfilet 150 gC 3.99 70

Allerhande | 2021 | | pagina 70