URK r zijn veel plaatsen in ons land waar de visserij een van de belangrijkste inkomstenbronnnen was en nog steeds is. We gingen op bezoek in Urk en Enkhuizen en beleefden de liefde voor vis van dichtbij. De vuurtoren op Urk is een massief bouwwerk van ruim 18 meter hooguit 1844, dat werd gebouwd om de vissers boten in het donker veilig naar de haven te leiden. Daarvoor brandde er op Urk altijd een groot vuur, dat de vissers de weg wees. Vrijwel aan de voet van de toren ligt dan ook de oude haven; anno 2021 nog steeds compleet met vissersnetten, een scheeps helling en markante houten boten. Maar hoe idyllisch ook, in de oude haven vind je geen werkende vissersboot meer. Ook in de visserij zijn er dingen veranderd, qua innovatie en vooruitstrevendheid. De schepen zijn inmiddels een stuk groter dan vroeger. 'De kotters meten nu vaak zo'n 40 meter. Met hun diepgang van 4 meter passen ze niet meer in de oude haven. De visveiling werd mede daardoor ook verplaatst naar net buiten de dorpskern', vertelt Roelinda de Ridder van visbedrij f Rodé Vis, Urkse in hart en nieren. VENKELRISOTTOMET WARMGEROOKTE ZALM Geheim van het visroken Rondom de visveiling vind je ook de vele visbedrijven die Urk rijk is, net als een gebouw van - hoe kan het ook anders - de Nederlandse Vissersbond. Reigers en meeuwen scheren over de gebouwen. Wie weet valt er nog ergens een visje te verschalken? Niet bij Rodé Vis, waar de Streeckgenoten warmgerookte zalmfilet vandaan komt en alle vis netjes verpakt wordt vervoerd. Hier ontstond eindjaren tachtig van de vorige eeuw de liefde voor het verwerken van de toen nog onbekende gekweekte Noorse zalm. Al generaties lang wordt hier het geheim van het vis roken van vader op zoon doorgegeven. 'Wij droogzouten de hele zalm nog met een handschep', vertelt rookmeester Meindert Post. 'Zout geeft smaak én ver lengt de houdbaarheid van het product door vocht uit de vis te onttrekken.' Hij werkt 'al zijn hele leven' in de vis. 'Eerst als bijbaantje naast school, en nu alweer zo'n 25 jaar in vaste dienst.' Een hele tijd, maar zoals we nu wel doorhebben: dat is in Urk eerder normaal dan bijzonder. Scan de QR-code, vind het recept online op ah.nl en zet eventueel eenvoudig de ingrediënten van het recept op je boodschappenlijst. Streeckgenoten Warmgerookte zalmfilet 125 g C 4.29 (hoofdgerecht) (Tpërs) [30 MIN.) 2 kippenbouillonblokjes 2 middelgrote uien 2 tenen knoflook 60 g roomboter 300 g risottorijst 100 ml droge witte wijn 2 venkelknollen I/2 bakje dille (a 15 g) 1 citroen (schoongeboend) 250 g warmgerookte zalmfilet (pakje 125 g, Streeckgenoten)" "De Streeckgenoten warmgerookte zalm filet is niet in elke Albert Heijn-winkel verkrijgbaar. Bestel het op ah.nl of vervang het door AH Warmgerookte zalmfilet.

Allerhande | 2021 | | pagina 68