OOSTENRI ^^Puklavec Family V\i SLOVENIE KROATIË Slovenië mag dan voor ons een relatief onbekend wijniand zijn, in het land zelf maakt én deelt iedereen wijn. En dót'al eeuwenlang. Tatjana Puklavec van Puklavec Family Wines laat ons kennismaken'met het land en de wijnen van haór familie. kunnen zijn,' lacht ze, Tatjana's opa bouwde een 7 verdiepingen tellende wijnkelder in een berg voor de opslag van 12 miljoen liter wijn. Door het gebruik van de zwaartekracht hoefde de wijn niet te worden rondgepompt, bijvoorbeeld van tank naar vat, maar kon die vloeiend van de ene verdieping naar de andere worden getransporteerd. Een innovatie die de frisheid van de wijn garandeerde, Slovenië is een van de oudste wijnlanden ter wereld', vertelt Tatjana Puklavec. 'Maar als wijnexportland is het nog niet zo bekend. Dat heeft onder meer te maken met het feit dat Slovenen graag hun wijnen zelf opdrinken!' Het hielp de export ook niet erg dat Slovenië jarenlang onderdeel was van Joegoslavië en dus nogal geïsoleerd was van de rest van de wereld. Sinds 1991 is hetkleine land- het meet ongeveer de helft van Nederland - onafhankelijk en inmiddels kiest het ook bewust voor kwaliteitstoerisme. 'Het groene hart van Europa', zoals Slovenië vaak genoemd wordt, is voor 70% bebost Frisse wijn gegarandeerd Een stukje van dat paradijs brengt Tatjana naar Nederland met de wijnen van de famihewijngaarden. Het was haar opa die, samen met zijn buren, besloot de wereld kennis te laten maken met Sloveense wijnen. 'Je moet weten dat bijna iedereen in Slovenië wijn maakt. Officieel wordt er jaarlijks 100 miljoen liter wijn gemaakt, maar het zou zomaar dubbel zoveel en je hebt er bergen en meren, de zee en rivieren. 'Hetishier schoon en opgeruimd en lekker eten en drinken zijn onderdeel van het leven. Hetis een waar paradijs!', glundert Tatjana. 148 delen Tatjana's opa bouwde een 7 verdiepingen tellende wijnkelder in een berg voor de opslag van 12 miljoen literwijn.

Allerhande | 2021 | | pagina 148