LEKKER UIT NEDERLAND n 1995 begonnen Yde Roorda's ouders in het Noord-Friese Ternaard met 1 hectare land met bloemkool. Anno 2021 telt het bedrijf 220 hectare, waarop voornamelijk broccoli wordt geteeld. Yde: 'Er kwam steeds meer vraag naar broccoli. Inmiddels verpakken wij de groente ook zelf. Wat 's ochtends van het land af komt, ligt de volgende dag al verpakt klaar in de koeling. Dat betekent een korte gang naar de winkel.' Het zaai- en oogstseizoen speelt zich af tussen maart en oktober. 'Half maart beginnen we met planten en daar gaan we tot eind juli mee door. De eerste broccoli is dan in de derde week van juni klaar voor de oogst. Vanaf dat moment oogsten we elke week - tot eind oktober.' Rustig groeien Een robotplanter stopt de plantjes in de grond, maar het oogsten gebeurt nog handmatig, in het seizoen wel met 22 man. 'Broccoli wordt met de hand afgesneden. Je moet meerdere keren over het land heen om de broccoli met de juiste grootte eruit te pikken. De broccoli is jong en fris op z'n best als-ie qua omvang zo'n 17 centimeter is. Hij mag niet te groot worden, dan wordt-ie te rijp.' Voor een mooie krop en stronk zorgt Yde voor een voedzame, goed bemeste grond. Dat het in het noorden van Friesland een beetje kouder is dan in de rest van Nederland, is daarbij een voordeel. 'Heet weer, daar houdt de broccoliniet van. Hoe rustiger de groente kan groeien, hoe beter de kwaliteit. 18 tot 20 graden is perfect. En gelukkig kan broccoli ook prima tegen een beetje nattigheid.' De cirkel is rond Sinds vorig jaar worden er op het land ook 80 hectare spruiten geteeld. 'Dat gebeurt na de laatste broccolioogst; vanaf oktober groeit de broccoli niet meer. Spruiten hebben een iets langere groeitijd: geplant vanaf het voorjaar, zijn ze van oktober tot februari klaar voor de oogst. En daarna begint het broccoliseizoen alweer. Zo is de cirkel mooi rond.' aller

Allerhande | 2021 | | pagina 115