Hoe zit 't precies? O BETER ETEN Als het om biologisch eten gaat, is er nog een wereld te winnen. Maar waarom zou je eigenlijk kiezen voor biologisch? We stelden Michaël Wilde, directeur van Bionext, er 5 vragen over. Is er een smaakverschil tussen biologisch en niet- bio/og/sc/l? 'Over smaak valt natuurlijk niette twisten. Toch kiezen veel chefs voor biologischeproducten, omdat ze vinden dat deze smaakvoller zijn. In de biologische teelt krijgen de gewassen echtde tijdom op eennatuurlijkemanier te groeien en ook de dieren krijgen meer rust en ruimte. Daardoorkan de smaak zich optimaal ontwikkelen. Bovendien brengt het eten van biologisch voedsel een goed gevoelmetzich mee, omdatjeweet dat plan ten en dieren een beter leven hebben gehad.' Wat is biologisch? 'Biologisch isdeofïiciële termvoor een methode omvoedsel te produceren. De basis is de samenwerkingmet de natuur. Bij het telen van groente, fruiten andere gewassen gebruiken boeren bijvoorbeeld geen kunstmest en chemisch-synthetische bestrijdingsmiddelen. En dieren krijgen van biologische veehouders de mogelijkheid om hun eigen gedrag te laten zien. Zo hebben varkens, geiten, koeien enkippen meer ruimte en mogen ze naar buiten.' Waarom zijn biologische producten vaak verpakt? 'Hetis belangrijk dat de consumenten de kassamedewerker weten datze een biologisch productinhandenhebben, dus is het wettelijk verplicht dat er een duidelijk verschil is, bijvoorbeeld door deze te verpakken. Dankunje zeggen: dat is slecht voor hetmilieu. Maar als we de niet-biologische producten verpakken, Is biologische productie duurzamer? 'Biologischelandbouw wordterkendals een belangrijk onderdeel van de klimaatoplossing. Verder is er veel aandacht voor biodiversiteit, een gezonde bodemen dierenwelzijn. Biologische telers werken samenmet de natuur. Om schadelijkeinsecten te bestrijden gebruiken ze andere roofinsecten. Ook werken ze met dierlijke mest en compostin plaats van kunstmest. Zo ontstaat er een k ringloop van voedingsstoffen die uiteindelijk ook minder C02-uitstootgeeft. De biologische sector sluit goed aan bij de duurzaamheidsdoelen van de VN: in 203omoeten er 17 behaald zijn, waaronder zorgenvoor duurzame landbouw, productie en consumptie.' zijn we verder vanhuis, wantdatzijn er nu nogveel meer. Uiteraard zijnergelukkigook milieuvriendelijkere verpakkingen. Zoals de band omde tros bananen of schaaltjes van gerecycled plastic.' Zijn biologische producten minder lang houdbaar? 'Datgeldtvooralvoorfruitenkomt vaak doordat bepaalde middelen, zoals wax, in de biologische wetgeving verboden zijn, die in de gangbare landbouw wel worden gebruikt.' aller 101 MICHAEL WILDE werkt al 14 jaar in de biologische sector. Sinds anderhalf jaar is hij directeur van Bionext, de brancheorganisatie voor de biologische landbouw- en voedingssector. Bionext komt op voor alle belangen binnen de biologische keten, van boer tot consument. OPROEP AH staaf met ruim IOOO winkels midden in de samenleving en doet veel op het gebied van beter eten. Heb je vragen over duurzaamheid, gezondheid, voedselverspilling of biologisch eten? Stuurdeze naar lezersvragen-allerhande@ah.nl en misschien behandelen we het onderwerp binnenkort in deze rubriek.

Allerhande | 2021 | | pagina 101