De mensen achter Oranje Achter de jongens van Oranje staat een leger klaar om te zorgen dat ze fit en gezond blijven. De bondsarts, de kok en de diëtist van Oranje vertellen hoe ze ervoor zorgen dat de spelers lekker in hun vel zitten. Wat is gezond leven voor een topvoetballer? N: 'Genoeg slaap, zo tussen de 8 en 10 uur.' E: 'Ja, en goede voeding om te herstellen na fysieke arbeid. Maar de voetballers moeten ook mentaal fris blijven. Heel belangrijk is een fijne omgeving en dat ze dingen doen die ze leuk vinden. Ze staan onder enorme druk, iedereen vindt wat van ze, met name op social media. Daarom is focus ook belangrijk.' N: 'Sommigen bespelen een instrument of ze maken muziek. En ze doen veel bord- en kaartspellen met elkaar.' Wat hebben ze extra nodig? N: 'Voetballers eten niet zo veel, hoor! Ze verbruiken maar zo'n 3300 calorieën per dag. Wat ze eten hangt af van het moment en of het een rustdag of een EDWIN GOEDHART (57) BONDSARTS Woont in Haarlem. Werkt sinds 2012 voor de KNVB en Oranje. 'Ik bewaak de gezondheid van de voet ballers. Bij het elftal staat altijd alles onder grote druk, ik moet snel en foutloos werken. Dus ik sta altijd op scherp.' wedstrijddag is. Maar in elk geval altijd zuivel, brood, pasta, groente en eiwitten. 36 uur voor de wedstrijd moeten ze extra koolhydraten gaan eten.' Hoe ziet het ontbijt eruit voor een training? J: 'Er is keuze genoeg: Brinta, havermoutpap, brood, toast, 6 soorten omelet, spiegelei. Sla, komkommer en tomaat. En beleg zoals vleeswaar, kip, kaas en jam. Yoghurt en kwark met muesli. Ik maak granola van gedroogde vruchten, zaden, haver, noten, sinaas appelschil en honing, in de oven. En koffie, thee, water, jus d'orange en siroop.' En wat ligt er absoluut niet? J: 'Chocoladepasta en croissants, ofwel geen nodeloos vet en suiker.' Heeft iedereen z'n eigen dieet? N: 'Nee, maar wel zijn eigen gewoonten.' J: 'De een wil voor de wedstrijd een bepaald soort omelet of een speciale yoghurt, de ander eet glutenvrij, omdat-ie zich daar beter doorvoelt.' N: '3 uur voor de wedstrijd krijgen ze een sportmaaltijd met extra koolhydraten.' J: 'Dat betekent: vetarm, heel dunne kipfilet of pasta bolognese met kipgehakt. Of een alternatief met vis.' Houden jullie rekening met al die voorkeuren? J: 'We hebben een buffet, met genoeg keuze. Ik probeer weieens wat nieuws. Laatst zette ik parelcouscous op tafel, dat is een blijvertje.' E: 'Het eten moet verantwoord, op tijd klaar, veilig en niet koud zijn. Maar het moet ook leuk en lekker blijven, want de 1 JURGEN MULDER (56) VASTE KOK ORANJE Woont in Arnhem. Werkt als zelfstandige al ruim 20 jaar voor de KNVB en sinds 2012 'bij de grote jongens, een eer. Het is elke keer een enorme prestatie om alles kloppend te maken, maar ze zijn altijd tevreden.' maaltijd is een van de weinige momenten datje bij elkaar bent.' J: 'Als een speler iets bijzonders vraagt, dan willen de volgende keer 6 anderen het ook. E: 'Als dat ervoor zorgt dat ze zich lekkerder voelen, prima. Dus ja, dat doen we dan.' Hoe kook je smaakvol zonder zout? J: 'Als ik soep maak, bijvoorbeeld van paprika, doe ik er ook bleekselderij en wortel bij. Indische kruiden en kokosmelk geven ook veel smaak. Ik gebruik geen bouillon of zout. Als het echt te flauw is, mogen ze zelf sambal toevoegen. We hebben 3 soorten tegenwoordig en er brengt weieens iemand z'n eigen sambal mee. Die is dan door moeder gemaakt.' Veel voetballers spelen bij clubs in het buitenland. Wat merk je daarvan? E: 'Ze nemen allemaal ideetjes mee uit het buitenland.' J: 'Ja, een woont in Spanje en wil nu ineens gemalen walnoten met pasta, want dat heeft hij daar gekregen. Vroeger aten Neder landse voetballers 'gewoon' biefstuk met appelgebak toe. Eindjaren negentig introduceerde mijn voorganger het buffet.

Allerhande | 2021 | | pagina 66