S3 Wijn maken is voor Mati'as Ri'os van het Chileense Cono Sur meer dan een baan: het is zijn passie. Hij doet zijn uiterste best om dat zo duurzaam mogelijk te doen. CHILI Niet alleen Nederlanders zweren bij de fiets. Bij het Chileense wij nbe drijf Cono Sur is het stalen ros net zo geliefd. Zozeer dat de tweewieler groot op het etiket staat. 'Het is een eerbetoon aan onze medewer kers', zegt Matias Rios, hoofdwijnmaker bij Cono Sur. 'Toen we een kunstenaar naar de wijngaarden lieten komen om inspiratie op te doen en de geest van ons bedrijf te vangen, zag hij meteen dat iedereen zich daar per fiets verplaatst. Het model op het etiket is zelfs hetzelfde als destijds in de wijngaard stond!' Ganzen op de loonlijst De fietsen in de wijngaard laten ook zien dat duurzaamheid bij Cono Sur hoog in het vaandel staat. 'Duurzaamheid is meer dan biologisch boeren', meent Matias. 'Maar het begint wel in de wijngaard.' Dus scharrelen er bijvoorbeeld ganzen rond, om hun lievelingsmaaltje van 'burrito's' bijeen te jagen - geen gevulde wraps maar grote, voor de oogst zeer schadelijke insecten met dezelfde naam. Duurzaam heid is ook sociaal ondernemen: 'We vinden het belangrijk om goed voor onze omgeving te zorgen en daar horen onze medewerkers bij.' Lachend: 'Dat geldt uiteraard ook voor onze ganzen.' Daarnaast wordt veel energie opgewekt door middel van zonnepanelen en zijn de flessen minder zwaar gemaakt, zodat het totale gewicht minder is en ze dus milieu vriendelijker hun weg naar wijnliefhebbers over de hele wereld kunnen vinden. Ideale omstandigheden Dat alles mag echter nooit ten koste gaan van de kwaliteit, gaat Matias verder. Maar dat is nooit een probleem in Chili. Het langgerekte land in Zuid-Amerika heeft het ideale wijnbouwklimaat, met aan de ene kant de Stille Oceaan, die voor verkoeling zorgt, en aan de andere kant het Andesgebergte. Het smeltwater van de bergtoppen vult de rivieren en voorziet de wijngaarden van het broodnodige vocht. En er is ook een grote variatie bodemtypen, die allemaal hun specifieke stempel drukken op de uiteindelijke wijn. Persoonlijkheid Gevraagd naar zijn persoonlijke favoriet valt Matias even stil. 'Weetje, het is als vragen welke van mijn kinderen me het liefste is Maar vooruit: de Cabernet Sauvignon Carmenère Syrah is me heel dierbaar. Het is Chili in een fles. De verschillende druivensoorten voor deze wijn komen elk uit verschillende gebieden rondom het wijnhuis, van de piekwaar ze het best tot hun recht komen: cabernet sauvignon uit Maipo, Colchagua en Maule, syrah uit Limari, carmenère uit Colchagua. De wijn heeft zoveel facetten: hij is fruitig, met kersen en pruimen, er zit peper in, zelfs viooltjes Het is echt een wijn met een persoonlijkheid.' Een dergelijke wijn wordt meestal bij rundvlees of wild gedronken, maar wie zegt datje er niet net zo goed een gerecht zonder vlees bij kunt eten? Matias stelt een aantal traditionele Chileense schotels voor, zoals pastel de choclo, een kruidige maispastei, en tomatican, een stoofpot met tomaat, aardappel en mais. Pittige curry's en bijvoorbeeld stoofschotels met pompoen, aubergine of paddenstoelen hebben genoeg persoonlijkheid om met de karaktervolle wijn van Matias te worden gecombineerd. Maar met of zonder vlees, de passie die de wijnmaker erin heeft gestopt proefje toch wel. in een fles Cono Sur In Chili liggen de wijngaarden ingeklemd tussen de Stille Oceaan aan de ene kant en het Andesgebergte aan de andere kant. 120

Allerhande | 2021 | | pagina 90